Ništa slađe od ukusne, napola zgusnute i oprljene boranije… Jedno od onih jela koje me svojim aromama i danas vrati u detinjstvo i neka davna vremena jeste boranija iz rerne tj. zapečena boranija.

Boraniju nisam volela jesti nigde osim kod kuće. U vrtiću je imala užasan ukus tj. imala je sve što nije ukus. U gostima je bila previše retka, bljutava, nekada previše masna i prepuna korenastog povrća. A, kod kuće ukusna, slasna, sa dovoljno mesa da bude teksturom bogata i prijatna, ali i s onoliko povrća taman toliko da se osete svi ukusi leta.
Zapečena boranija
Oduvek sam volela povrće ali boranija je pripadala grupi odabranih. Kada bismo odlazili u selo, babina boranija imala je poseban ukus. Pamtim lagano dinstan crni luk, sa sezonskim povrćem iz baštice, svežim mesom ali i obaveznim dodatkom suvog mesa, bez dodatnih zaprški, aroma i peripetija. A, na sve to, kao šlag na torti, zapeče se u rerni. Priznajem, to je moja slabost. Tako pripremljenu boraniju mogla sam jesti i dva-tri dana za redom, čak i bez podgrevanja. Sezonska salata ali i komad domaćeg sira bili su uobičajen dodatak uz boraniju. Zaista, tu nema šta da ne valja. Tako jednostavno, a toliko ukusno da i danas počnem da se oblizujem kada se setim tog jela. Zato, evo recepta za boraniju kao nekad.

 

Potrebne namirnice (za 5-6 osoba): 2 ravne supene kašike masti, 2 lista lovora, 3-4 glavice crnog luka, 6-7 čenova belog luka ili polovina glavice mladog belog luka, veza zeleni (šargarepa i paškanat), 800 g svinjskog buta, 200 g suvog/dimnjenog mesa (rebra, butkica, šunka),  2 kg boranije (puterica), 3 zrela paradajza, 1 supena kašika soli, malo brašna za valjanje mesa, oko 2,5 l tople vode.

Način pripreme: Boraniju oprati, očistiti sa oba kraja i prepoloviti po širini. U dublju i širu šerpu (zemljana tava, đuvečara) dodati mast i blago razgrejati. U to dodati lovorov list i sitno seckani crni luk, blago posoliti i prodinstati (oko 20-ak minuta). Smanjiti temperaturu i dodati isečenu šargarepu i paškanat. Kada je povrće na pola dinstano (posle 10-ak minuta), dodati sitno seckan beli luk i meso isečeno na krupnije kockice (prethodno uvaljano u brašno), pa kratko propržiti sa svih strana. U to dodati, boraniju, komade suvog mesa i paradajz isečen na krupnije komade. Kratko prodinstati, uz povremeno mešanje. Nakon 3-5 minuta, dodati oko 1 l tople vode, poklopiti i ostaviti na umerenoj vatri da se kuva, uz povremeno mešanje i dolivanje vode. Nakon 2-2,5 sata krčkanja tj. kada je meso skuvano a tečnost isparila više od polovine, boraniju začiniti prema ukusu (voditi računa o slanoći suvog mesa) i prebaciti da se zapeče u prethodno ugrejanu rernu. Boraniju peći 20-ak minuta tj. dok se po vrhu ne uhvati pokorica i jelo dobije tamniju boju. Služiti toplo uz npr. domaći hleb, palentu, pire krompir i salatu po izboru. 

Napomena: Najzastupljenije vrste boranija, kao mala pomoć. Za sve koji vole da mockaju (umaču hleb), jelo je sočno bez obzira što je zapečeno u rerni.