Prva asocijacija na domaću supu za mene je uvek nedeljni ručak. Ne tako davno, domaća supa bila je obavezna u većini domova, barem jednom nedeljno. Ručak u gostima ili velika slavlja podrazumevala su da će se služiti supa. Ja sam uvek preferirala supu s knedlama, mada ni onu s rezancima nisam odbijala.
Najslađe mi je bilo da ono, malo, što se našlo na dnu tanjira dokusurim srkanjem. Nagnem tanjir kao da ću da pijem iz njega i iz sve snage srknem. Ponekad i liznem ali samo kada niko ne vidi. Supu sam tako mogla da jedem samo kod kuće i to na jedvite jade. Nemoj slučajno da sam skrnula iz kašike kad nam neko dođe u posetu ili odemo negde! To je bilo strogo zabranjeno, jer zna se da vaspitana deca ne srču. Hahaaa – to vaspitanja bih ja u ovom slučaju rado zaobišla. Ma, nema ništa slađe nego kad srčeš supu. Sve mi se čini da pola lepote ovog jela i jeste u srkanju. E, sad znate koliki sam prasac! Neka. ?
Supa je nešto što sam dugo učila da skuvam onako kako treba. Ne znam zašto ali nešto nisam bila vična tom poslu. ? Gledala sam dokazane domaćice kako to lepo i lagano rade ali kod mene to nije bivalo tako. Sve dok jednom prilikom nisam skuvala pravu supu, onakvu kakva mora biti – masnjikavu, slasnu i fino slanu. Ne znam ni kako, ni otkud, ni zašto – jednostavno, desila se supa. Jedina razlika u odnosu na prethodna kuvanja supe bilo je to što nisam koristila krompir. Od tada je, u supama koje kuvam, krompir izopšten. ?
Najbitniji savet za pripremu odlične domaće supe jeste kuvanje na laganoj vatri – tiho i polako.
Potrebne namirnice:
(odštampaj recept)
500-600 g junećih rebara
1 glavica crnog luka
3 šargarepe
2 paškanata
½ korena manjeg celera
1 list lovora
7-8 zrna crnog bibera
½ kašičice šećera
so ili suvi začin prema ukusu
oko 3,5 l vode
list peršuna
Griz-knedle
100 g pšeničnog griza
30 g masti
1 jaje
vrlo malo soli
Način pripreme:
Junetinu oprati i isećina manje komade (najbolje je zamoliti mesara da vam pri kupovini iseče odabrani komad). U veću šerpu sipati hladnu vodu, dodati meso, lovorov list, biber, šećer i malo soli pa sve kuvati (poklopljeno) na umerenoj vatri oko sat vremena. Za to vreme nemojte skidati penu već je dovoljno samo promešati supu kako bi se pena razložila.
Zatim, oljuštiti crni luk, iseći ga na deblje kolutove i zapeći na plotni, toliko da pocrni ali da mu unutrašnji delovi budu omekšali i providni. Tako pripremljen luk dodati u supu. Šargarepu, paškanat i celer oljuštiti pa i njih dodati u supu (nije potrebno sitniti povrće). Nastaviti kuvanje još oko sat i po vremena tj. dok meso ne bude raskuvano.
Izvaditi povrće, meso i začine (raskuvane ostatke pokupiti metalnom cediljkom ili procediti supu kroz mokru platnenu krpu), dodati još malo tople vode (prema ukusu), so ili suvi začin prema ukusu pa vratiti na tihu vatru da lagano zavri.
Za to vreme penasto umutiti jaje sa vrlo malo soli, dodati griz i mast pa sve sjediniti. Jednu kašičicu zaroniti u supu koja lagano vri (struji), zahvatati smesu za knedle, drugom kašičicom zagrebati smesu iz prve kašičice (kako bi se formirao lep oblik), pa spuštati knedle u supu. Postupak ponavljati dok se ne utroši smesa. Najbitnije je da supa ne sme da vri, već samo da struji. Poklopiti supu i ostaviti knedle da se lagano kuvaju narednih dvadesetak minuta.
Servirati vruću supu s knedlama, seckanom šargarepom (prethodno izvađenom iz supe) i dekorisati seckanim peršunom ili mlevenim biberom.
Najbolja supa 🙂
Realno. ☺♥