Meni posebno drag recept, za rižoto sa pečurkama, ovog puta predstavljam i vama. Nikada se ne umaram dok pripremam rižoto, a uvek se prijatno iznenadim koliko je ukusan. Fino, kremasto, toplo i neopterećujuće jelo može biti odličan ručak ili večera.
Omiljen mi je rižoto sa gorgonzolom i indijskim orahom, ali kako to izbegavam da jedem (jer ne umem da stanem) tako ga i ne spremam baš često. Ali, obećavam postaviću i taj recept. Do tada, evo recepta za rižoto sa pečurkama.
Potrebne namirnice (za 2 porcije): 2-3 supene kašike maslinovog ulja, 20 g putera, 300 g pečuraka (200 g braon šampinjona i 100 g bukovača), ½ struka praziluka (zeleni deo), 4 čena belog luka, 100 g pirinča (arborio rice ili beli, okrugli, kočanski), 1 kafena kašika soli, ½ kafene kašike bibera, 350 ml mlake vode (ili povrtnog bujona), 30 g putera, 30-ak g rendanog parmezana.
Način pripreme: Bukovače polako razdvojiti i četkicom/suvom krpicom očistiti i iseći na tanke tračice ili kockice. Zatim, očistiti šampinjone (četkicom/suvom krpicom) od komposta i izrezati na listiće (koriste se i drškice). Praziluk preseći po dužini na pola, a zatim izrezati na sitne polu-kolutove. Beli luk očistiti i sitno iseckati. Ugrejati šerpu, pa usuti ulje i puter. Odmah dodati braon šampinjone i bukovače, pa pržiti dok ne postanu rumeni sa svih strana. U to dodati praziluk, pa pržiti par minuta tj. dok tečnost ne ispari. Zatim, smanjiti temperaturu i dodati beli luk, kratko propržiti i dodati suv pirinač, mešati sve vreme i pržiti sve dok pirinač ne počne da se lepi za dno posude. Zatim, začiniti i naliti sa vodom/bujonom i kuvati 15-ak miuta, uz mešanje (naročito u drugoj polovini kuvanja, kada veći deo vode ispari). Kada je pirinač skuvan (ne sme biti suve strukture, mora biti kremast, po potrebi doliti još malo tečnosti) šerpu skloniti sa ringle, dodati puter i promešati, a potom, šerpu prekriti pamučnom krpom i poklopiti. Nakon 7-8 minuta otklopiti i u rižoto ubaciti rendani sir. Sve promešati i odmah služiti.
Napomena: Ukoliko u frižideru imate neki struk zelja (kao ja u vreme kada sam ovo pripremala), slobodno dodajte jelu (neposredno pre trenutka kada se pirinču dodaje voda). Što se pečuraka tiče, rižoto je ukusniji kada se upotrebljavaju aromatičnije vrste pečuraka (vrganji, naročito sušeni, smrčak, lisičarka, a može se spremati i sa šumskim piletom tj. vrbovačom). Zato, ne preporučujem upotrebu belih šampinjona jer oni ne odišu ukusom. Braon šampinjoni tzv. portobello su jako zahvalni za pripremu i imaju finu aromu. Rižoto je izuzetno ukusan sa lisičarkama i smrčcima. Ovo jelo može se služiti i u posnoj varijanti, bez putera, bujona i parmezana.
Divno jelo, a tanjiri još lepši 🙂
Hvala ti.
Rižoto je uvek proverena i sigurna stvar:) A, ovaj tanjir mnogo volim.
Bukovace ovde ni za lek, mogu misliti kako je divan rizoto sa njima kad je i sa obicnim chestnut pecurkama sjajan:))
Pa, zar moze tamo da nesto nema?:) Aj' da sredimo neki izvoz-uvoz (from hir tu der).
Obožavam risotto i mogu ga uvek jesti.Prijatno:))))
Vala, Zoki, i ja:) Hvala ti:)
Odličan! Ovo mogu u svako doba… Pošto ne koristim bujon, ja sipnem radi šmeka malo belog vina ;)))
Fala, fala:)
Ja sa kuvam sa vodom, najčešće. Da, sa belim ima posebnu notu:)
Sličan rižotio sam nekada često radila , sada gledam ovaj tvoj i mislim se zašto ga već dugo nisam pripremila. A ovaj kod tebe mi je odličan, baš kako si ga opisala, fino, kremasto, toplo, ……i izgleda jako lijepo i dobro !
Hvala, Brankić. Mogu samo zamisliti tvoj rizoto… mmm, ja već ogladnela:) Ako budes pravila u skorije vreme, javi. Obećavam, samo ću da pomirisem:)))
Izgleda divno i kremasto, a i tanjiric je bas lep.:))) p.s. cekamo receptic za tvoju omiljenu kombinaciju.:)))
Hvala ti, Lanić:)
P.S. Još malo apstiniram:) Ali čim prvi put budem zakuvala, eto ga, obećajem:)
E, ovo je baš po mom ukusu;) Spremiću i to sa dodatkom blitve jer nju imam u hladjaku.. Hvala:)