• +381 65 538 5931
  • coolinarija@gmail.com
  • Beograd, Srbija
Gastronomski atlas
SAMOSE

SAMOSE

Samose sa korama za pitu su izuzetno praktičan primer kako na brz i jednostavan način pripremiti slastan zalogaj, obogaćen aromatičnim čarima Orijenta.

Samosa je prženo testo nadeveno različitim vrstama punjenja. Najčešće je punjenje povrtno (krompir, luk, grašak, sočivo, spanać, patlidžan…) ali se samose pripremaju i sa mlevenim mesom ili piletinom, za koje se smatra da su početkom XIV veka bile naročito popularne u ishrani sultana i plemića.

Samosa je tradicionalno indijsko jelo ali se može pronaći širom Azije, najvećem delu Afrike, delu Mediterana pa i u Evropi, gde je postala izuzetno popularan street food.

U starim istorijskim spisima, samosa se prvi put spominje u X veku. Ibn Batuta, putnik i istraživač, u XIV veku samosu opisuje kao malu pitu sa punjenjem od mlevenog mesa, badema, pistaća uz neizostavne začine.

Danas se ovo široko rasprostranjeno jelo naziva različitim imenima, koja u zavisnosti od regije u kojoj se poslužuje nosi opisni naziv za punjenu piticu. Kako bilo, samose obožavam, naročito originalne (umešeno testo se rastanji, formira džep, napuni filom i dobro zatvori štipkajući) ali kako mi je priprema ovog jela mnogo praktičnija i brža sa korama za pite, to je i najčešći način kako pripremam ove slasne punjene pitice. 

Potrebne namirnice:
Nadev –
3 krompira
1 glavica crnog luka
3 čena belog luka
1 kašičica soli
½ kašičice đumbira
½ kašičice korijandera
½ kašičice kumina
½ kašičice bibera
½ kašičice aleve ljute paprike
ili
1 manja sveža ljuta paprika
½ veze peršuna
200 ml ulja
– Još –
300 g kora za pitu
malo vode

Način pripreme:
Krompir obariti, prohladiti i oljuštiti. Za to vreme crni luk iseckati na tzv. polumesece pa pržiti na malo ulja (umerena temperatura) dok se potpuno ne karamelizuje. A na kraju dodati sitno iseckan beli luk, kratko propržiti i skloniti sa vatre. Krompir ispasirati, dodati mu upržene luk, začine i začinsko bilje pa dobro sjediniti sastojke.
Kore za pitu preseći na četiri dela, da se dobiju uže a duže trake. Za jednu samosu uzeti po dve trake (mnogo su hrskavije i boljeg volumena). Na kraj jedne kore staviti po bogatu kašiku fila pa zatim preklapati u trougao dok se ne dođe do kraja trake. Same krajeve premazati sa malo vode da bi kore bolje prionule. Postupak ponavljati dok se ne utroši materijal (35-38 kom).
U sud (dublji tiganj) usuti ulje i zagrejati na umerenoj temperaturi. U ugrejano ulje staviti samose i pržiti uz redovno okretanje dok ne dobiju zlatnožutu boju (2-3 minuta).
Ispržene samose stavljati na papirne ubruse da se dobro ocede od viška ulja. Služiti toplo uz umak od jogurta, peršuna i ljute paprike ili uz sezonsko povrće.

2 thoughts on “SAMOSE

Comments are closed.