Tiramisu, kao poslastica, momentalno me asocira na predivnu zemlju – Italiju. To je još jedna u nizu od dobrih stvari koje ova zemlja nudi i čijim se postojanjem ponosi… Dezert, koji u slobodnom prevodu znači “podigni me”, bez sumnje, to će i učiniti svojim aromatičnim šarmom.
O nastanku tiramisua nema preciznih podataka, kao i za sve što je dobro, ali može se reći da je nastao sedamdesetih godina dvadesetog veka, a da je svetsku popularnost stekao osamdesetih godina. Ime Robero Linguanotto može se pronaći kao ime autora ove dekadentne poslastice, koji tvrdi da je tiramisu stvorio šezdesetih godina XX veka. Uz to, tvrdi da je njegov originalni recept, tokom godina, preoblikovan i lista sastojaka obogaćena, uz dodatak slatke pavlake i alkohola, koji u originalnom receptu nisu korišćeni.
Ono što je konstantno kod ovog dezerta jeste maskarpone sir, koji je neizostavan, bez obzira na mnoge varijacije ovog dezerta. U ovoj verziji recepta za tiramisu nalaze se termički obrađena jaja, amareto, slatka pavlaka i jaka kafa. Pa, ako ste “za” – izvolite:)
Potrebno:
4 jajeta (žumanca), 120 g šećera u prahu, 500 g maskarpone sira, 100 ml amareto likera, 250 g slatke pavlake, 48 komada piškota (2 veća pakovanja), 350 ml vode, 2 vrhom pune kafene kašike mlevene kafe, 2 supene kašike gorkog kakaoa.
Priprema:
Skuvati kafu i ostaviti da se ohladi (naliti vodu u lonče za kafu i sačekati da voda dobro zavri. Zatim, odasuti 50-ak ml vrele vode, dodati kafu u lonče i promešati. Vratiti na vatru i sačekati da provri, skloniti i naliti odasutom vodom, pa promešati. Ponovo vratiti na vatru da blago zavri.) a zatim procediti kroz duplu gazu. Odvojiti žumanca od belanaca. Žumanca umutiti sa šećerom u prahu i kuvati nad parom 15-ak minuta tj. dok masa ne postane gusta (kao kod fila za Reform tortu). Skuvan fil skloniti sa vatre i ohladiti. Slatku pavlaku umutiti do one gustine da se formiraju mekani vrhovi kada se viljuške miksera izvuku iz mase. Maskarpone fino promešati kako bi se dobila lepa, kremasta masa a zatim, u to sipati liker, pa ponovo promešati. U to dodati umućenu slatku pavlaku i laganim mešanjem ujednačiti smesu. Tako pripremljenoj masi dodati prohlađena žumanca i sve dobro sjediniti. Pripremiti širu i dublju posudu (23x20x8cm), pa je prethodno ohladiti u frižideru. Piškote umakati u proceđenu kafu, formirati sloj od piškota, pa na to naneti četvrtinu fila i to ponavljati dok se ne utroše piškote i fil. Pripremljeni desert ohladiti u frižideru (najmanje 8 sati, a preporučljivo 24 časa). Pred serviranje posuti kakaom. Obavezno služiti dobro rashlađeno.
Tiramisu uvek može 🙂 Ja sam sasvim izbacila jaja iz recepta i sad ga uvek tako pravim. Svidja mi se i ova tvoja verzija, verovatno je fil još kremastiji sa skuvanim žumancima 🙂
Hvala, Jafi. Nikad nisam probala bez jaja, verujem da je bogat ukusom. Probaću jednom i na tvoj način:)
Volim taj kolač ali moj muž ne…tako da mi je previše da pravim samo za sebe. Lep ti je i uživajte!!!
E, pa, Zoko, da smo biliži, pa da svratite do mene na koji zalogaj:) Čika Stanoje ne zna šta propušta:)
Ja sam uvek "za" jedno parce tiramisu 🙂 Odlicno deluje!
🙂 I ja, i ja:))) Hvala ti!
Uh, Nale… sad bih najradije odnela ovaj tanjiric, svidja mi se tvoja verzija sa kuvanim zumancima…tanjiric cu ti vratiti posle.:)))
Ma, koga briga za tanjirić, nemoj ni da ga vraćaš:))) Samo ti uživaj, kad ti je tako slatko, draga moja:))) KISS
Mozda nisam citala pazljivo ali kako se koriste bjelanca i slatka pavlaka?
Super si procitala, moj propust za slatku pavlaku. Oprostite… Ispravljeno. A, belanca se u ovoj verziji ne koriste…
Uh, kakva kocka :)))
I ja kuvam jaja na pari, i stvarno bude divan. Mi ga bas volimo 🙂
Hvala, Ljiljo:) Stvarno je odličan, ja samo kada su jaja temički obtrađena mogu da ih jedem! Što je sigurno, sigurno je:)
Znaš da nikad nisam probala tiramisu. I sve kao hoću da napravim i zbog sebe i zbog Miše, jer ga je on jeo u Italiji i naravno da bi želeo ponovo , pa mi onda skup maskarpone, i tako dugo već odustajem ali tako ti je lepo ovo parče i odličan recept, valjda ću u skorije vreme da se odlučim i da ga napravim.
Mnogo slatke i lepe fotke, kao što smo navikli od tebe.
E, sad i ti! Nikad? Nemoj da me zezaš, pa to je nešto najlakše za pripremu. Kada možeš sve one djakonije da pripremaš ovo će za tebe biti "mačji kašalj":) Istina, maskarpone jeste skup ali uvek imaš alternativu, homemade. Mada, ja kada pravim onda pravim sa kupovnim maskarponeom. Znaš, interesantno mi je to što me njegov ukus podseća na plastiku, prosto, bezukusno, nisam uopšte oduševljena tim sirom, a kada je u tiramisuu to je fantastično… Aj, pravi ovo, Miši za ljubav, hihihiii. Hvala ti, draga moja:)
<3
Ovo redovno.Bolje bude kad ima malo ekstarkta ruma ali cesto zbog dece pravim bez.Divan kolac
Da, Džoli, bi mogli redovno:) Iskreno, i ja sam mislila da je sa rumom bolje i dugo sam ga pravila sa rumom, ali od pre par godina samo amareto dolazi u obzir. Zaista, ukus je poseban… Nenametljiv, a nezamenljiv. Pozdrav i drago mi je da si opet tu:)
Moj muž će ti biti zahvalan kad mu napravim ovaj kolač…jer, jednom davno smo ga jeli u nekoj poseti i od tad me davi ubeđivanjem da mu napravim baš njega…Gde baš njega nađe,kažem uvek…Ustvari,nisam imala proveren recept,a iskreno,ni volje..Praviću mu ovo kad zasluži,da znaš.Hvala i u njegovo ime;)
Hihiiihihiiii:) Uopšte ga ne krivim što te maltretira da mu praviš ovo. Ima čovek dobar ukus:) Ako smatraš da je zaslužio biće mi čast da kolač napraviš prema ovom receptu. Nema na čemu, tu sam zbog vas:)))
Veoma lepo i sočno izgleda! Nisam nikad pravila, a baš me mami odavno 😉
Hvala, Suzo:) Ma, ovo se složi ko od šale, a isto tako i pojede (barem kod mene) :)))
Ne secam se da mi se nije dopao neki kolac sa amaretom 🙂
To ti kažem:) Nema tu šta da se ne svidi, jel' da?
Slažem se sa svim dosadašnjim komentarima.Družićemo se draga Nataša.Srdačan pozdrav
Hvala, Vesna. ☺ Tu smo, pa se čitamo i družimo. ♥