Po starom dobrom običaju sve što vredi brzo pronađe svoj put i postane vidljivo ili popularno. Pa, to je slučaj i sa Tacinim kiflicama tj. Nana Aninim kiflicama sa sirom. Koliko će popularnost trajati zavisi isključivo od kvaliteta, a sudeći po kvalitetetu recepta za ove kiflice sa sirom slobodno mogu reći da će se još dugo pripremati i pamtiti, kako u mom domu tako i u domovima većine koji ih budu probali 🙂
Možete pomisliti kako mi fali objektivnosti… Ne, nisam neko ko olako preporučuje bilo šta/koga, tako da sam i ovog puta dosledna sebi. Kiflice, po receptu koji je Taci objavila, zaista su posebne i svakako da ćete se i sami uveriti u to, mada se većina možda već i uverila.
Moram obratiti pažnju i na razlike u ukusima, tako da ukoliko baš-baš ne želite margarin u svojoj ishrani ni jednom u toku godine, ove kiflice vama definitivno neće biti po ukusu:( Ali, ako ste od onih koji umeju svesno da greše i „žrtvuju se“ radi slatkih muka nemo ćete preći preko ovog argumenta i „usvojiti“ Kiflice. Što se mene tiče, odavno sam ih podržala ali još uspevam da se odupirem njihovoj nametljivoj lepoti. Taci, veliko hvala za divno posluženje onog dana i recept koji si podelila sa nama.
Za 32 kiflice koje cete ispeci u jednoj turi, u velikom plehu od rerne …
- odmeriti 500g brasna, a potrosicete otprilike 450g 🙂
- 1 kasicica soli i 1 kasicica secera
- pola kockice kvasca (20-25g) + kasicica secera
- 250ml toplog mleka; od toga odvojiti 50ml za narastanje kvasca
- 1 jaje- zumance ide u testo, belance za premazivanje
- 80ml ulja
- 175g margarina; meni je najlepsi Dijamant za fina peciva – necemo o losim stranama, na zalost je neizbezan u ovom receptu 🙁
- 250-300g sira i 1 jaje za fil
- krupna morska so i kim za posipanje.
Margarin se izvadi malo ranije da omeksa, a brasno proseje, pa se u vanglicu odmeri 400g brasna. Doda se so i kasicica secera brasnu. Kvasac se zamuti sa mlekom i secerom pa ostavi da naraste, najbolje pored tople ringle na kojoj se pre toga grejalo mleko. Zumance se razmuti sa uljem jer je tako najsigurnije izbeci da se nesrecno u komadicima zalepi za brasno.
U brasno se doda ostatak toplog mleka, ulje i zumance i na kraju narastao kvasac, pa se sve lepo izmesa – izbucka kratko varjacom. Dobije se jedna premekana smesa, koja jos uvek ne lici na testo sa kojim bi moglo da se uopste radi. Onda se uzme od onih preostalih 100g sakom malo brasna, varjacom malo pomeri testo pa sipa brasno na slobodno mesto i opet varjacom, malo izmesi testo. Sledi uzimanje sledece sake brasna, koja se podmetne malo ispod i preko testa i sada se rukom kratko zamesi testo jer vrlo brzo pocinje da se lepi za ruku. Cim pocne da se lepi, prekida se mesenje. Treci put, cistom rukom uzme se malo brasna, podigne se testo drugom pa pospe dno posude delom brasna iz sake, spusti testo, i ostatak brasna se natrlja odozgo po testu i sa svih strana. Testo se pokrije krpom i ostavi da odstoji oko pola sata, otprilike dok se kolicina ne uduplira.
Cela ova prica je u cilju da se zamesi sto mekse testo, jer sto je testo mekse, finalni proizvod je meksi, duze opstaje kao takav i sporije se susi.
Nakon sto se testo udupliralo, istrese se na radnu povrsinu koju nije potrebno pobrasniti jer vec ima brasna na samom testu. Podeli se na osam jednakih delova pa se svaki premesi i formira 8 jufki (jufka – mala lopta od testa) tako sto se krajevi od spolja prebacuju ka sredini dok se ne dobije oblik lopte, pa se okrene da glatka strana bude odozgo.
Zatim se svaka jufka razvalja u “tacnicu” i cetiri tacnice se premazu margarinom (utrosi se tridesetak grama margarina) pa se poklope sa one nenamazane cetiri. Preciznije, spojene su margarinom po dve tacnice testa, tako da na kraju imamo 4 dela testa. Svaki deo testa se razvalja u krug i podeli na 8 trouglova. Trouglovi se malo recnu da bi se kiflica lakse zamotala, pa se filuju smesom sira i jajeta.
Dok se kiflica mota, samo malo se razvuce testo pa se zamotana kiflica ubaci u pleh za pecenje sa onim vrhom podvucenim ispod. U pleh se redjaju po horizontali 4 kiflice, po vertikali osam … bar je tako uslovljeno mojim dimenzijama pleha. Izmedju kiflica se ne ostavlja preveliki prostor da bi sve stale. Moze da se pece u dve ture, ako neko ne voli kad se kiflice spoje zbog narastanja tokom pecenja.
Preostalo belance se dobro umuti viljuskom u cvrst sneg, pa se svaka kiflica obilno premaze njime. Najlakse je to uraditi silikonskom cetkom, mada je nana viljuskom prebacivala taj sneg od belanaca na kiflice. Zatim se preko kiflica pospe morska so i kim, ali ne mora nista, mi smo ih kod nane jeli samo premazane belancem. Od preostalog margarina se seckaju komadici i redjaju po kiflicama. Na svaku kiflicu se stavi jedan. Margarin moze unapred da se isecka na 32 komada. Kiflice nakon pravljenja idu na pecenje, ne narastaju. Peku se 15 – 20min. Temperatura zavisi od rerne, kod mene je to 175C kod moje nane 200C.
Kada se lepo ispeku, ostave se u plehu da se prohlade, pa prekriju kuhinjskom krpom. Tada nastaje momenat “sunjanje do kujne”. Odes po jednu, pa se vracas po jos jednu i jos jednu i jos …
Kada su kiflice potpuno ohladjene, u plehu ce ih biti u najboljem slucaju dvadesetak. Sada je vreme da se prebace na tanjir ili ciniju i prekriju providnom folijom jer najcesce u stomaku vise nema mesta za kiflice, posto je popunjen onim toplim krckavim.
Sve ovo, prikazano fotografijama u toku postupka izrade pogledajte ovde.
Super mi izgledaju i na jednoj i na drugoj fotki, jako lijepo si ih napravila ! Potpuno se slažem sa tobom da ono što je kvalitetno uvijek nađe svoj put i dugo ostane. Ove kiflice su baš takve, i meni su se jako svidjele !
Savršene 🙂
fantastične su!
Ma, vidi kako su samo divno rumene… tek sam pocela da obilazim nase blogove i mislim da cu tesko odoleti da ih danas ponovo ne napravim, ne misliti na kiflice, ne misliti na kiflice…;D
Prekrasne su.
E vidis, a ja sam mislila da razlika u stepenu umucenosti bjelanjka nece biti znacajna. Oooo kako sam se prevarila znaci. Kada ih budem ponovo pravila, umuticu cvrsci snijeg od bjelanjka, pa cu ih tako mazati. Doduse, nisam ja ni svoje kiflice mazala ovlas umucenim bjelancetom (to radim samo kada pecem kroasane), ali sa druge strane, bjelanjce nije bilo umuceno u neki cvrsti sam. Greska, pa cemo zato ponoviti gradivo. 🙂
Kiflice su ti ispale ekstra! A jos si imala priliku i probati ih kod nase Tace. 🙂
Slažem se s ovim u vezi belanceta; i meni se više sviđa s dobro umućenim belancetom kao premazom 🙂
Kiflice su predobre!
Ovde se lepo vidi da je kvasac bio ultrasvež, jako su lepo narasle. Ja sam belance umutila u šolji (jednom četkicom miksera), onako srednje, da zapeni ali ne prečvrsto. I imala sam ponegde zapečenog šama, to jeste da se vidi, ali ja nisam primetila neku razliku u ukusu. U samoj glatkoći korice da, ali u ukusu ništa osetno. Na koji način se tebi razlikuje ukus te dve verzije sa belancima?
Kiflice su danas baš zavladale blogovima i vidim da se ovaj recept baš u velikom broju isrobao, pomalo mi je žao što nisam i ja ali pošto nemam samokontrolu u jelu nekih stvari onda ih i ne napravim.
Tvoje kiflice izgledaju odlično i na fotkama se tačno vidi razlika tamo gde su belanca blago i penasto umućena pre mazanja…
Branka, hvala puno… kiflice govore same za sebe, zaista su posebne:)
Jafi, hvala ti:)
Tamara, 🙂 Hvala puno, u ime kiflica:)
Mignonne, imam jednog sličnog tebi… samo ponavlja „ne misliti na kiflice x n“ ali uzalud:) Hvala draga moja, pozdrav
Kranjica, hvala lepo:)
Nataša, ni ja nisam znala da postoji razlika ali je tako. Nikada do sada nisam koristila belanac za premazivanje kiflica, te sam tako „automatski“ blago ulupala i premazala, a onda, par dana kasnije, vidim postupak kod Taci i shvatim da je belanac „baš ulupan“ i tu odmah probam tako… varijanta sa belancima ulupanim u sneg meni je bolje legla:))) Al' pravićemo još, malo 'vako, malo 'nako:) Pozdrav i hvala ti punoooo:)
Tina V. – o tome ti pričam:)))
Majo, meni se razlika ogleda u tome da uz taj fizički oset (hrskavost) tu je i ukus soli iz belanaca koji se prožima sa slatakastim unutrašnjim delom. Bez obzira na dodatak sira, ipak, samo testo je vrlo neutralno/slatkasto, tako da mu slana belanca daju na ukusu tj. osetu.
Inače, kiflice koje nisu premazane šaumom brže su popustile tj. sutradan su bile malo bajatije od ovih sa šaumom… Možda belanac doprinosi i dužem osećaju svežine testa.
Inače, recept za tvoje i Tacine kiflice zaista je skoro u dlaku isti ali ukus nije… probala sam tvojom rukom rađene kiflice, pravila ih i sama i oduševljena sam ukusom i samim mirisom istih ali je razlika u jednom – testo za Tacine kiflice ima neutralniju notu i mislim da je stvar u onom premazivanju jufkica margarinom, pa nakon toga se tek razvlači i seče… plus komadić na svaku kiflicu… zato, je testo drugačije. Tvoje kiflice su kao oblak meke i vazdušaste, prosto papirnate, mmm, pođe mi voda na usta… a, Tacine sličnije ukusu kroasana npr, i testo zaokupi fil sa svih strana, tako da unutrašnjost bude puna nadošlog testa a opet, ne preterano nabijena… Nadam se da sam nekako uspela da dočaram moje utiske:))) Pozdrav
Maslinka, ovo je zaista bila „sezona kiflica“ i vidim da smo svi navalili na ove vragolanke:) Ipak, pametna je ta odluka da ne prilaziš onome što te tera na „veliki greh“… karakter si, poštujem to:) Hvala puno. Pozdrav
Nisam znala da se kiflice mogu premazivati i snijegom od bjelanjaka. Ali danas je dan za kiflice i na svakom blogu nešto novo naučim. Super su ti ispale i taman se na onoj prepolovljenoj vidi kako su mekane.
Predivne kiflice! I mi smo jako zadovoljni i sigurno cemo ih jos koji put praviti. Ja sma sneg naparvila mikserom pa ga je ostalo dosta zapecenog, ali to nije smetalo ukusu… 🙂
Joj Nale,kako su ti lepe!!!!!!!Ja sam pravila i sa dobro umucenim belancima i sa blago umucenim,ali su meni lepse na oko sa blago umucenim,a u ukusu po meni nema razlike.Tri puta sam ih pravila i nesmem vise,moram malko da pauziram:))Pozz
Nale, kako si lepo opisala razliku između Majinih i Tanjinih kiflica ma kao pravi profesionalac. Mogu da ih osetim kakvog su ukusa. Pravi stručnjak. Kiflice na sve strane i baš mi je drago da smo sve poludele za njima.
I jedne i druge jako lijepe ,fine i mirisne.
Vrlo me je razveselio tvoj apel ispod druge slike, mada, sudeći po glasanju – smeškaju nam se slatkiši u sledećem krugu. Nastavi da proveravaš pantalone ili traži dobru krojačicu 🙂
I tvoje kifice izgledaju odlično! Moja belanca nisu bila umućena u baš čvrst sneg,ali su ipak kiflice bile super.Eto ti sad,moram da ih probam i sa čvrsto umućenim belancima :))
Rano jutro, kisica pada, a na ekranu kifle svuda!
Tvoje izgledaju prave domacinske!
Nalence, puno hvala na isprobavanja (viseputnom hihihi) i ovako divnoj prezentaciji. Ti to tako lepo srocis da se ja svaki put divim kako sa lakocom docaras i miris i ukus. 🙂
Hvala jos jednom! :***
Inace od tvojih corbica u decembru nema nista :)))
Ako ustreba icicemo zajedno na dijetu. 😉
I sa jedne i sa druge slike – kiflice izgledaju odlicno. Odlican krug igrice.
Izgledaju odlično, zaista sam pogrešila što ih nisam pravila, moraću!
Sjajno izgledaju 🙂
Sada idem od bloga do bloga i parim oči na ovim kiflicama koje su savršene,svaka izvedba je genijalna,tako je i ovaj tvoja savršena ali savršena i stvarno tako mame nedodoljivo da se probaju..veliki ti pozdrav draga!
Znam da neki ne preferiraju, ali nemam ništa protiv margarina u kiflicama ili kolačima. Iako se trudim stavljati maslac jer je zdraviji, moja je majka uvijek koristila margarin 🙂
Jako su ti lijepo ispale, stvarno imaš "mota" kako mi kažemo, za kiflice 🙂
ovaj krug je zaista bio dobar jer se puno kiflica napravilo, kod mene još nisu stigle, ali svakako će doći na red
i stvarno me jako interesiraju ovi bjelanjci kojim se premazuju kiflice