PUNJENE PAPRIKE

Punjene paprike

Na blogu već postoji recept za punjene paprike ali odlučila sam se da postavim i ovaj, samo zato što je MNOGO dobar i, rekla bih, bolji od prethodnog.

Verujem da su punjene paprike nešto što svi poznajemo, još od detinjstva. Ovaj način pripreme je kombinacija više recepata pronađenih na Internetu za turske punjene paprike – biber dolma.

Pored vrste i kvaliteta mesa koje se koristi za fil, jako je važno i kakve se paprike koriste za punjenje. Nisu sve paprike dobre za kuvanje – kod nekih se mesnati deo potpuno raskuva, pa ostane samo opna tj. ljuska paprike i sve vreme vam se zapliće pod jezik dok ručate umesto da uživate u ukusima.  Uz to, primetila sam i da boja paprike takođe utiče na njen ukus. Najukusnije su mi crvene i bledo-žute, dok zelene nikako ne volim. Takođe, velika je razlika u ukusu i između svežih babura i onih zamrznutih. Nekako, one iz zamrzivača nisu tako slatke i ukusne kao sveže paprike, pa i jelo dobije drugačiji „šmek“, koji mi posebno ne odgovara. Mada, u slučaju pripreme punjenih paprika po ovom receptu to nije bio slučaj. Paprike su bile slatke, mesnate i sočne… Baš kakve volim.

Potrebne namirnice (za 4 osobe):
8 većih paprika babura (crvene ili bele/žute), 500 g mlevenog jagnjećeg mesa, 50-60 g prethodno propranog pirinča (oblog zrna), 5 glavica (srednje veličine) crnog luka, 4 čena belog luka, 150 ml maslinovog ulja, 2 (ravne) supene kašike soli, 1 kafena kašika suve nane, 1 kafena kašika suvog timijana, 1 kafena kašika mrvljenog (prethodno propečenog) semena korijandera, 1 kafena kašika rendanog đumbira, 1 kafena kašika aleve paprike, 1 kafena kašika mlevenog bibera, 1 supena kašika šećera, 30 ml ljute rakije, 700 ml (domaćeg) soka od paradajza, 200 ml vode, 2  krompira srednje veličine.

Način pripreme:
Ugrejati tiganj, pa dodati ulje i propržiti sitno iseckan crni luk. Pržiti na umerenoj temperaturi, sve vreme vodeći računa da luk ne zagori. Vrlo je bitno da luk zadrži slatkast ukus. U ovom koraku, ne treba soliti luk. Kada je luk postao staklast i skoro kašaste strukture, dodati sitno seckan ili zgnječen beli luk, kratko propržiti, pa dodati meso, so, nanu, timijan, korijander, đumbir, alevu papriku i biber. Sve dobro promešati i meso usitniti, kako se ne bi stvarale grudvice, već kako bi bilo što sitnije tj. rastresito. U to dodati pirinač i brzo promešati, pa kada je meso otpustilo malo vode i postalo „gumenasto“ dodati šećer i sve dobro promešati, te skloniti sa vatre. Dok je još vruće, u fil usuti rakiju i još jednom promešati, pa ostaviti da se prohladi. Za to vreme, oprati paprike, odrezati im peteljke i izvaditi semenje. Najbolje je paprike zarezati „u dubinu“ i povlačeći nož pod uglom – izdubiti papriku. Ili, koristiti „bušač za paprike“. Paprike napuniti filom, vodeći računa da smesa bude ravnomerno raspoređena duž cele paprike. Paprike ne puniti do vrha, već ostaviti malo mesta za debljinu krompira, kako bi sve fino „leglo“. Oljuštiti krompir i iseći na kolutove debljine 0.5-1 cm, tako da širinom odgovaraju otvoru paprike i time poklopiti paprike. Odabrati dublju posudu (lonac, zemljanu posudu, dublju đuvečaru) i slagati napunjene paprike, vodeći računa da budu dobro sabijene. Paprike ne slagati na stranu već uspravno, tako da „stoje“. Paprike preliti sokom od paradajza i vodom, pa kuvati poklopljeno, na umerenoj temperaturi, oko sat vremena. Po potrebi, doliti malo vode, kako bi paprike mogle da se fino ukrčkaju. Zatim, kada paprike budu kuvane, otklopljene ih staviti u prethodno ugrejanu rernu i peći na 220° C, dok ne dobiju finu pokoricu tj. malo se zapeku. Služiti toplo, uz prilog po želji.

Punjene paprike

Napomena: Rakija, kao sastojak fila, rekla bih, doprinosi tome da se razgradi miris jagnjetine. Jagnjetina je meso koje ima malo jaču aromu i ne prija svakom nosu, a ni nepcu. U ovom punjenju za paprike jagnjetina je bez svog, prepoznatljivog, mirisa. S’ toga mislim da rakija pomaže pri “obradi” mesa.

Previous post KOMISBROT OD BELANACA (Kommissbrot)
torta sa bananama Next post TORTA SA BANANAMA

19 thoughts on “PUNJENE PAPRIKE

  1. Punjene paprike su mi,pored sarme, jedno od omiljenih jela i mogla bih da ih jedem svaki dan. Ne pravim ih ovako kao ti, pravim ih na klasičan način. Zašto dodaješ rakiju u fil?Prijatan vam ručak:))

    1. Drago mi je da volis punjene paprike, onda ih obavezno probaj i na ovaj nacin. Klasika je klasika ali i nesto novo vredi probati. Rakija, valjda, doprinosi tome da se razgradi miris jagnjetine. Ume jagnjetina da bude previse jaka i na ovaj nacin, koliko sam ja primetila pripremajuci ovo jelo, meso se fino "obradi". Hvala, danas bi mi pasovala jedna paprika, onako da se ugrejem:)

  2. Moje najomiljenije jelo dok sam jela meso, a i sad je u top 3, iako pravim posne!
    I meni zapela za oko ova rakija u receptu 😉 Moraću da je ubacim i ja 😀

    1. Gago, ja ih volim i posne, narocito sa psenicom… Samo ti ubacuj, to ne moze da ne valja :))) A, i radi dezinfekcije (unutrašnje), kako je to mudro zborio moj deda. A, on se ozbiljno razumeo u rakiju!

  3. Sa izuzetkom korijandera i đumbira postupak pripreme je i kod mene gotovo identičan, a da znaš d amnogo volim kako drugii spremaju klasična jela. Izbor paprike je broj jedan za recept, kao što si rekla. Vešto oko može da prepozna one koje su mesnate, koje nisu vodene i nisu onako anemične i prozirne. Kad je paprika dobra onda enma šanse da se omane, a kad od paprike ostanu samo kožice onda ništa ne valja. Samo me zanima ova rakija u receptu, to vidim prvi put,…čemu služi?

    1. Drago mi je da slicno pripremamo:) Nažalost, ni paprika u poslednje vreme nije kao što je nekad bila, pa je sve teže na pijacama pronaći onu, pravu, baburu… Sve neki modifikovani i "unapređeni modeli", a kad zagrzeš bude "cvrc", nigde ukusa, bljak.
      Pošto vidim da se pitate čemu rakijica, ubaciću napomenu u post. I Zoki je pitala isto što i ti, ja tačan odgovor nemam, ali moje je mišljenje da rakija služi da se jagnjeće meso bolje "skuva" tj. izgubi onaj šmek koji je prati.
      Uz to čula sam da ako se alkohol doda u pirinač, pirinač se neće raspadati. Za ovo oko pirinča ne mogu da tvrdim jer nisam probala, ali moguće je.

  4. Njam, njam, mnogo dobro izgledaju, nisam jos probala sa jagnjetinom a zanimljiva je i ta rakijica koja se dodaje unutra, nije ni cudo sto gosti posle budu veseli.:))) salim se, super izgledaju sa tom hrskavom koricom, za mene moze jos kasicica kiselog mleka odgore.:)))

    1. Lanić, meni su najlepše sa jagnjetinom, apsolutno su fantastične. Ma, gosti budu veseli više od one što stoji na stolu, pa ne znaju meru kad im je dosta, jok od ove u paprikama:)))
      Za tebe može sve, nema da brineš. Samo kad bi mi jednom došla, ne bih te pustila da odeš:))))

  5. Iako paprike pravim na kalsican nacin, recept izgleda interesantno, posebno zacini, i bice isprobano.
    Ono sto sam sama otkrila i vec godinama tako radim je sos ili saft u kome se paprike kuvaju, a po cemu su moje punjene paprike poznate. Kad nalijem paprike vodom i stavim da se kuvaju, ja dodamoko 4 dobre kasike paradajz pirea. Ovde u Australiji ga ima i pocela sam redovno da ga koristim. Dakle, samo paradajz pire u vodu kojom sam nalila paprike. Paprike se kuvaju na umereno jakoj vatri. Posle izvesnog vremena vicecete da se napravio prekrasan paradajz sos od bode i koncetrata paradajza. Nista drugo ne preba, niti brasno niti nesto drugo. Ja na kraju dodam u sos okolo paprika, malo secera da ublazi kiselinu ili jos malo soli, ako treba. Imacete punjen praprike u prelepom paradajz sosu. Uz pire krompir, boli glava.
    Ovaj fil za paprike od jagnjeceg mesa, podsetio me je na recept za sarmice sa zeljem koji sam nasla u jednom romanu ( Masha Merkan: The pomegrante soup) a originalno je stri persijski recept. Na lukku se isprzi mlevena jagnjetina. Dobro, da se zarumeni. Odvojeno se obari pirinac. Sada se sjedini meso s pirincem pa se doda so, biber, jedna vezica mirodjije, manja veza nane, sveze, seckano, sok i kora od jednog limuna. Zaviju se sarmice, malo vode i u rernu desetak minuta. Prelepo. Ja sa raspisah. Pozdrav iz Melburna.

  6. Punjene paprike su mi jedno od dražih jela, ne znam da li mi je draža sama paprika, punjenje ili onaj fini saft koji uvijek pomočim 🙂 Ovaj recept je odličan i zanimljiv sa dodatkom rakije, prvi put se sa time susrećem i vjerujem da ova paprika ide na isprobavanje !

  7. Jao, pa kako sam mogla propustiti ovaj post, inače sam luda za punjenim paprikama. Draga imenjakinjo, dosta mi je ovih sarmi, da sam znala da praviš paprike sama bih se pozvala 🙂 Lijep pozdrav!

Comments are closed.