Punjene paprike

Na blogu već postoji recept za punjene paprike ali odlučila sam se da postavim i ovaj, samo zato što je MNOGO dobar i, rekla bih, bolji od prethodnog.

Verujem da su punjene paprike nešto što svi poznajemo, još od detinjstva. Ovaj način pripreme je kombinacija više recepata pronađenih na Internetu za turske punjene paprike – biber dolma.

Pored vrste i kvaliteta mesa koje se koristi za fil, jako je važno i kakve se paprike koriste za punjenje. Nisu sve paprike dobre za kuvanje – kod nekih se mesnati deo potpuno raskuva, pa ostane samo opna tj. ljuska paprike i sve vreme vam se zapliće pod jezik dok ručate umesto da uživate u ukusima.  Uz to, primetila sam i da boja paprike takođe utiče na njen ukus. Najukusnije su mi crvene i bledo-žute, dok zelene nikako ne volim. Takođe, velika je razlika u ukusu i između svežih babura i onih zamrznutih. Nekako, one iz zamrzivača nisu tako slatke i ukusne kao sveže paprike, pa i jelo dobije drugačiji „šmek“, koji mi posebno ne odgovara. Mada, u slučaju pripreme punjenih paprika po ovom receptu to nije bio slučaj. Paprike su bile slatke, mesnate i sočne… Baš kakve volim.

Potrebne namirnice (za 4 osobe):
8 većih paprika babura (crvene ili bele/žute), 500 g mlevenog jagnjećeg mesa, 50-60 g prethodno propranog pirinča (oblog zrna), 5 glavica (srednje veličine) crnog luka, 4 čena belog luka, 150 ml maslinovog ulja, 2 (ravne) supene kašike soli, 1 kafena kašika suve nane, 1 kafena kašika suvog timijana, 1 kafena kašika mrvljenog (prethodno propečenog) semena korijandera, 1 kafena kašika rendanog đumbira, 1 kafena kašika aleve paprike, 1 kafena kašika mlevenog bibera, 1 supena kašika šećera, 30 ml ljute rakije, 700 ml (domaćeg) soka od paradajza, 200 ml vode, 2  krompira srednje veličine.

Način pripreme:
Ugrejati tiganj, pa dodati ulje i propržiti sitno iseckan crni luk. Pržiti na umerenoj temperaturi, sve vreme vodeći računa da luk ne zagori. Vrlo je bitno da luk zadrži slatkast ukus. U ovom koraku, ne treba soliti luk. Kada je luk postao staklast i skoro kašaste strukture, dodati sitno seckan ili zgnječen beli luk, kratko propržiti, pa dodati meso, so, nanu, timijan, korijander, đumbir, alevu papriku i biber. Sve dobro promešati i meso usitniti, kako se ne bi stvarale grudvice, već kako bi bilo što sitnije tj. rastresito. U to dodati pirinač i brzo promešati, pa kada je meso otpustilo malo vode i postalo „gumenasto“ dodati šećer i sve dobro promešati, te skloniti sa vatre. Dok je još vruće, u fil usuti rakiju i još jednom promešati, pa ostaviti da se prohladi. Za to vreme, oprati paprike, odrezati im peteljke i izvaditi semenje. Najbolje je paprike zarezati „u dubinu“ i povlačeći nož pod uglom – izdubiti papriku. Ili, koristiti „bušač za paprike“. Paprike napuniti filom, vodeći računa da smesa bude ravnomerno raspoređena duž cele paprike. Paprike ne puniti do vrha, već ostaviti malo mesta za debljinu krompira, kako bi sve fino „leglo“. Oljuštiti krompir i iseći na kolutove debljine 0.5-1 cm, tako da širinom odgovaraju otvoru paprike i time poklopiti paprike. Odabrati dublju posudu (lonac, zemljanu posudu, dublju đuvečaru) i slagati napunjene paprike, vodeći računa da budu dobro sabijene. Paprike ne slagati na stranu već uspravno, tako da „stoje“. Paprike preliti sokom od paradajza i vodom, pa kuvati poklopljeno, na umerenoj temperaturi, oko sat vremena. Po potrebi, doliti malo vode, kako bi paprike mogle da se fino ukrčkaju. Zatim, kada paprike budu kuvane, otklopljene ih staviti u prethodno ugrejanu rernu i peći na 220° C, dok ne dobiju finu pokoricu tj. malo se zapeku. Služiti toplo, uz prilog po želji.

Punjene paprike

Napomena: Rakija, kao sastojak fila, rekla bih, doprinosi tome da se razgradi miris jagnjetine. Jagnjetina je meso koje ima malo jaču aromu i ne prija svakom nosu, a ni nepcu. U ovom punjenju za paprike jagnjetina je bez svog, prepoznatljivog, mirisa. S’ toga mislim da rakija pomaže pri “obradi” mesa.