Spontano, a samim tim neplanirano, večeras se družimo uz recept za tzv. bugarsku proju.
Ne znam od koga je ovaj recept nabavila moja majka ali pamtim da nismo dugo čekali da ga isproba. Od tada, a ima tome dvadeset i kusur godina, podrazumeva se da bugarska proja s vremena na vreme pronađe svoj put do naše trpeze.
Vrlo brzo se pripremi, većinu sastojaka uvek imam u kući, samo smućkam i to je to.
Često dodajem sastojke koje volim ili nešto što bih da utrošim i sklonim iz frižidera jer se u suprotnom neće iskoristiti. Danas je baš to bio slučaj. Otvorim frižider, kad tamo svašta nešto i ništa konkretno. Vidim manje od pola pakovanja neutrošenih kora za pitu. Hm, to nam je malo za gibanicu ili pituljice, a i neću imati za sutrašnji doručak – pomislim. Da smućkam ono testo za bugarsku proju i dodam ove kore? – pričam tako sama sa sobom. Tako i beše. Napravila sam zaista iznenađujuće ukusnu pitu tako što sam po dve kore ređala na dno pleha i po vrhu pite, a ostatak narezala makazama na tanke tačice, rastresito složila u pleh, prelila masom za bugarsku proju, tu i tamo viljuškom rasporedila tračice i fil, prekrila korama, ušuškala, zasekla na manju parčad i ispekla. Ostalo je već prošlost… Mislim, skoro sve smo pojeli.
Kako fotke spomenute izvedbe nisu dovoljno dobre za objavu, a uz obećanje jednoj finoj ženi da će recept za bugarsku proju biti večeras na blogu (za onu eksperimentalnu pitu će malo da sačeka) evo mene sa kratkim receptom.
Potrebne namirnice:
5 jaja
250 ml mleka
150 ml ulja
200 ml jogurta
200 g sjeničkog sira
250 g brašna
1 prašak za pecivo
so prema potrebi
Dodatno
100 g pršute
ili
dimljene šunke
10-ak zelenih maslina
Način pripreme:
Penasto umutiti jaja, dodati izdrobljen sir, mleko, ulje, jogurt pa sve promešati. Dodati prosejano brašno i prašak za pecivo pa masu dobro umutiti žicom. (Ukus se može oplemeniti dodatkom seckane šunke/pršute i seckanih maslina). Ukoliko je potrebno dodati so u zavisnosti od toga koliko je sir slan. Smesu izliti u nauljen pleh (20×33 cm) ili kalupe za mafine i ravnomerno rasporediti. Peći u ugrejanoj rerni na 200ºC, dvadesetak minuta tj. dok ne porumeni i počne da se odvaja od stranica pleha tj. kalupa za mafine. Isključiti rernu i ostaviti pecivo još par minuta, a zatim izvaditi i sačekati da se prohladi pa poslužiti.
Ipak je nešto pite preostalo, pa evo kako izgleda kada se pravi sa korama za pitu, kako je u uvodnom tekstu objašnjeno.
Ovo je odlično, kod mene je to bugarska pogača i zaista je fantastična.
Slažem se Zoki. Eto vidiš… Ma, to je stari recept i ko zna koliko naziva još ima ☺ Bitno da je ukus jedinstven.
E nisam ovo pravila. Smućkaću i ja, izgleda super 🙂
Probaj, draga. Baš tako, smućkaš i gotovo. A, fino i ukusno. Možeš da dodaš dve tri vrste sira…