Torta od badema je jedna od najpoželjnijih poslastica na mojoj tzv. listi prioriteta. Šalu na stranu, smatram da je torta od badema neizostavni element svih okupljanja uz čaj, kafu i čašicu razgovora. Ova torta je odavno svrstana u kategoriju klasike i za to postoje opravdani razlozi koji se ogledaju kroz kvalitet i ukus spomenute poslastice.
Osnovni (najpoznatiji) tipovi i najčešće pripremane torte od badema danas su:
- skandinavska
- italijanska i
- francuska torta od badema.
Pored toga, torta od badema se često priprema uz dodatak pomorandže (sok i kora pomorandže dodaju se u testo, a premaz na bazi sira obogati se ukusom pomorandže) ili borovnice (dodaje se u testo i pečeni kolač se posipa ovim voćem). Osnovni sastojci koji se koriste za pripremu torte od badema, nezavisno od toga kom tipu pripada, jesu: brašno, jaja, mleko, šećer, puter i mleveni bademi, naravno. Bademi se koriste u pripremi samog biskvita ali i za posipanje po površini, kao dekoracija i tzv. pojačivač teksture i arome kolača.
Za skandinavski tip torte od badema najčešće se prihvata švedska torta od badema, poznata kao Tosca cake tj. Toscakaka-
Francuska verzija ove poslastice sa bademima, čiji recept originalno datira iz XVII veka, svojevremeno je pripremana samo u ženskim rimokatoličkim manastirima iz reda Visitandina, časnog reda za Pohod Presvete Marije. Upravo po spomenutom redu francuska poslastica sa bademima nosi prvi, originalni, naziv – visitandini. Ova poslastica pripremana je u manjem pravougaonom obliku, nalik kakvoj vrsti slatkog hleba. Početkom poslednje decenije XIX veka, 1890. godine, pariski poslastičar, šef Lasne vraća u život ovo pecivo, pripremajući i prodavajući ga u svojoj radnji koja se nalazila u neposrednoj blizini Pariske berze. Činjenice da je poslastica zbog svoje boje i oblika (prijatno zlatna, pripremana u manjem pravouganom kalupu) bila nalik kakvoj zlatnoj polugi, kao i to da je prodavana u radnji koja se nalazila tik uz Berzu dovele su do toga da visitandin(c)i postanu finansijeri, kako se ovo slatko pecivo sa bademima u Francuskoj naziva više od 100 godina. Pored badema, za pripremu finansijera koriste se i mleveni pistaći, kao i pasta od pistaća.
Kako je torta od badema dobila naziv
O tome kako je ova torta dobila naziv ne postoje pouzdane informacije ali ono što se da pretpostaviti, a prihvata se kao dostojno tumačenje, vezano je za dve verzije. Prva verzija kaže da je Toscakaka dobila naziv po Pučinijevoj operi Toska, dok se po drugoj verziji dodeljeni naziv tumači kroz čuvenu italijansku tortu sa bademima, tipičnu za regiju Toskane.
Za moj ukus, ova torta savršeno se slaže sa svežim voćem poput ananasa, pomorandže ili jagode. Kako bih postigla što bolji sklad ukusa uz aromu badema, kojim ova torta obiluje, uvek biram svež ananas jer tu nema greške.
Pogledajte kako se pravi švedska torta od badema
Potrebne namirnice:
2 jajeta
1 belance
75 g šećera u prahu
75 g smeđeg šećera
1 burbon vanilin-šećer
1 limun (korica)
60 g mleka
30 g gustog jogurta
150 g mlevenih (blanširanih) badema
90 g integralnog pirinčanog brašna
20 g speltinog brašna
1.5 kašičica praška za pecivo
prstohvat soli
113 g putera
100 g badema u listićima
šećer u prahu
Način pripreme:
Puter rastopiti i ostaviti da se prohladi.Jaja i belance dobro umutiti. Dodati šećer, vanilin-šećer i koricu limuna. Nastaviti sa mućenjem još desetak minuta. (Ovo je neophodno u izradi. Ne preskačite ovaj korak. Neka masa bude što svetlija, skoro bela.) U dobro umućenu masu dodati mleko i jogurt, pa promešati. Zatim, dodati suve sastojke i još jednom sve umutiti. Na kraju dodati rastopljen i prohlađen puter, pa mutiti još oko pola minuta. U prethodno premazan i brašnom posut kalup sa odvojivim ivicama, prečnika 20-ak cm, usuti pripremljenu smesu i ravnomerno je razliti. Posuti listićima badema pa peći u ugrejanoj rerni na 180ºC 45 minuta.
Pečenu tortu izvaditi iz pećnice, posuti šećerom u prahu i vratiti na kratko u pećnicu, kako bi se prah-šećer potpuno zalepio (uhvatio) za bademe u listićima. *Ovaj korak praktikujem iz razloga što se ovako šećer neće pomeriti (oduvati) sa kolača prilikom sečenja i stajanja. Zatim, izvaditi tortu i ostaviti da se ohladi petnaestak minuta. Tortu izvaditi iz kalupa i ostaviti na rešetki za kolače da se potpuno ohladi.