Moj prvi susret sa ovom tortom pamtim kao da je bio juče. To je, valjda, nepisano pravilo kada su sve kvalitetne i dobre stvari u pitanju. Žito torta je bila glavna zvezda na rođendanu male Nale, krajem osamdesetih godina prošlog veka. Moram priznati, na prvi pogled mi nije bilo jasno šta je tu toliko posebno da bi Reformu, kao već tradicionalno pripremanu rođendansku tortu, moja majka zamenila ovom. Nema čokolade, grilijaža, lešnika, kojekakvih drangulija?! Ma, ništa posebno. Međutim, kada sam probala to rajsko parče sa dvanaest divno prošaranih slojeva moje mlado ali već tada i te kako gurmansko-hedonistično nepce shvatilo je o čemu se radi.
Jedno od jela, tačnije poslastica, koje srpska kuhinja rado pokazuje svima koji je žele bolje upoznati jeste žito torta.
Kažu da recept za ovu poslasticu datira s kraja XIX veka. Nemam pouzdane podatke kojima to mogu potvrditi ali prihvatam da žito torta poseduje posebnu lepotu te epohe, kao i svedenost, eleganciju, kvalitet i drugo što se može podvesti pod pojmom klasa.
Žito torta ima nešto što druge nemaju. Žito torta je na prvi griz neobično lep sklad ukusa i tekstura. Baršunasti fil sa orasima obogaćen je aromom muskatnog oraha, koja rasplamsava užitak bez bojazni da će preterati u svojoj dominaciji. Biskvit sa orasima je apsolutno paperjast i lagan a toliko bogatog ukusa da je onom ko ovu tortu nije probao zaista teško objasniti u čemu je posebnost ove poslastice.
Žito torta koju sam ovog puta pripremala nije imala dvanaest slojeva ali je svakako bila nešto u čemu sam nakon dobrano godina i te kako uživala, sećajući se dečijeg ushićenja i radosti koju je u baš taj dečiji svet mogla uneti jedna torta. Percepcija ili pogled na život je nešto što predstavlja razliku (međusobnih) svetova, dajući smisao životu. Ja se, evo, sa lakoćom i radošću ponekad okrenem za sobom ne bih li videla kako je to mala Nale nekada radila. Priznajem da sam mnogo toga naučila od nje ali i da je ona sve ovo što danas čini mene baš ovakvom, potpuno nesavršenom.
U nastavku vas očekuje recept za žito tortu sa četiri kore, koje se peku iz dva puta u velikom plehu od rerne. Visina i širina ovakve torte mogu je pre prikazati kao žito-šnite. Ukoliko želite veću tortu, uvek možete duplirati sastojke.
Recept za žito-tortu
Potrebne namirnice:
– Biskvit –
8 jaja
8 kašika šećera
5 kašika mlevenih oraha
4 kašike brašna
– Fil –
600 ml mleka
10 kašika šećera
2 vanilin-šećera
2 žumanca
4 kašike brašna
125 g putera
180 g mlevenih oraha
¼ rendanog muskatnog oraščića
– Natapanje biskvita –
80-ak ml mleka
– Dekoracija –
50-ak gmlevenih oraha
Način pripreme:
– Biskvit –
Za jedan biskvit potrebno je penasto umutiti četiri belanca uz postepeno dodavanje četiri kašike šećera, da se dobije penasti šaum. U to postepeno dodavati tri žumanca (jedno po jedno) i lagano mutiti. Na kraju, u umućenu masu dodati mešavinu od dve i po kašike mlevenih oraha i dve kašike brašna. Spatulom i laganim potezima (od sredine ka ivici posude) promešati dodate sastojke. Pripremljenu smesu izliti u podmazan i pobrašnjen pleh od rerne, pažljivo i ravnomerno rasporediti pa biskvit peći u ugrejanoj rerni na 180ºC oko 15 minuta. Biskvit je izuzetno lagan i brzo se peče, tako da je najbolje izvaditi ga iz pećnice onog časa kada se masa sa svih strana odvojila od ivica pleha u kom se peče. Pečeni biskvit izvaditi iz pleha i ostaviti da se potpuno ohladi.
Postupak ponoviti još jednom, sa preostalim sastojcima. Pečene biskvite prepoloviti po dužoj strani, tako da se dobiju četiri kore.
– Fil –
Žumanca blago umutiti, dodati 50 ml mleka i brašno, pa sve dobro umutiti, da nema grudvica. U 550 ml mleka dodati šećer, vanilin-šećer i prethodno pripremljenu smesu pa staviti da se kuva, na umerenoj temperaturi. Masu je neophodno redovno mešati dok se ne dobije fina i glatka gusta kaša. Skuvanu smesu prohladiti, pa kada postane mlaka u nju dodati komadiće putera i dobro izmešati da se masnoća potpuno poveže sa smesom. U tako pripremljen i ohlađen fil dodati mlevene orahe i muskatni orah, pa dobro promešati. Fil podeliti na pet delova, kojima će se filovati kore ali i obložiti torta sa svih strana.
– Finalni postupak –
Na sredini tacne razmazati malo fila kako bi prvi složeni biskvit lepo prionuo za podlogu. Biskvit natopiti mlekom (3-4 kašike mleka) pa ravnomerno premazati prvim delom fila. Postupak ponavljati vodeći računa da se ivice biskvita lepo uklope i podudare. Četvrtu koru ne natapati mlekom već samo premazati filom, kao i ivice torte. A, onda ukrasiti mlevenim orasima, pa ih blago utapkati dlanovima, kako bi što bolje prionuli na fil. Dodatna dekoracija je stvar izbora. Tortu ostaviti na hladnom mestu da odstoji 8-10 sati pre služenja.