JUNEĆI GULAŠ SA ARONIJOM

Ovo jelo nastalo je u trenutku, kako to obično biva sa većinom mojih izmišljotina kada imam vremena da se opustim i posvetim kuvanju.  Kako je juneći gulaš jedno od mojih omiljenih jela, želela sam da klasičnom receptu dodam “ono nešto”. Nemojte mi zameriti i pomisliti da sam pretenciozna kada kažem da sam ovog puta to postigla.

Juneći gulaš sa aronijom, predivno jelo, izmamiće vam osmeh na lice i pružiti zadovoljstvo zahvaljujući svojoj (ne preteranoj ali postojanoj) aromi. Svako zrnce aronije natopiće se i nabubriti, pa kada se rasprsne u vašim ustima doživećete iznenađujuće fin i tek tinjajuće slatkast ukus, koji pruža odličan balans izraženom ukusu mesa.

Ovaj gulaš nema klasično zapržavanje, već sporim kuvanjem tečnost isparava sve do one tačke koja je po vašem ukusu i na taj način regulišete gustinu gulaša. Gustinu mu zapravo, daje crni luk, koji s kuvanjem nestaje i pretvara se u vezivnu masu, kao i kod svakog gulaša.

Mi volimo tzv. klasičan gulaš (da ima i mesa ali i sosa), tako da je u ovom receptu količina sosa srazmerna količini mesa, koja se postiže kuvanjem na umerenoj temperaturi. Posebno, što uvek služim prilog uz gulaš, tako da je tečna struktura jela kompatibilna sa pireom ili testeninom. Ovog puta pripremila sam sezonski tip pirea ☺ tj. miks bundeve i krompira. Moram priznati, da mi je ova kombinacija totalno razbudila čula i da sam već par puta klasičan pire zamenila ovim, prelepim, šarmantnim, duetom. S toga, od srca vam preporučujem ovaj recept, a ukoliko niste ljubitelj raznoraznih dodataka pogledajte ovaj svedeniji oblik. 

Juneći gulaš sa pireom od bundeve

Potrebne namirnice:
Za gulaš: 1 supena kašika masti, 400 g crnog luka (3 velike glavice), 1 supena kašika (15 g) soli, 2 supene kašike bobica suve aronije, 1 supena kašika tucane aleve paprike, 1 supena kašika kima, 2 veća lista lovora, 1 kafena kašika crnog bibera u zrnu, 1 kafena kašika belog bibera u zrnu, 360-400 g junećeg mesa (but/ribić), 3 supene kašike vinskog sirćeta, 300 ml soka od paradajza, 1.5 l vruće vode.  Za pire: 500 g krompira, 300 g bundeve, 1-1.2 l vode,  ½ supene kašika soli, 10 g putera, 1 struk mladog luka, prstohvat muskatnog oraha, soli prema ukusu.

Način pripreme:
Za gulaš: Crni luk oljuštiti, oprati i iseći na sitne kockice. U dubljem loncu/šerpi razgrejati mast, a kada počne da miriše ubaciti pripremljen luk, blago posoliti i propržiti. Prvih pet minuta pržiti luk na najvišoj temperaturi, uz povremeno mešanje, a zatim, smanjiti za dva podeoka i nastaviti lagano dinstanje još dvadesetak minuta tj. dok luk ne postane potpuno mekan i providan. U međuvremenu, meso oprati, osušiti i iseći na manje kockice (oko 2x2cm). Nije potrebno uklanjati višak masnoća ili žilice, jer će to tkivo dati svoj doprinos jelu, a na kraju će biti fino skuvano i lepiće se za prste. U izdinstan crni luk, dodati: aroniju, alevu papriku, kim, lovorov list, biber i promešati, pa sve kratko propržiti (onoliko da se osete mirisi začina). Zatim, dodati isečeno meso i posoliti sa ostatkom soli. Kratko propržiti sa svih strana, dok meso ne promenti boju, a zatim, dodati sirće i  po potrebi malo vode, ukoliko luk i začini počinju da se lepe za dno lonca. Nakon par minuta, dodati sok od paradajza i vruću vodu, poklopiti i ostaviti da se krčka na umerenoj temperaturi oko 2 h, uz povremeno mešanje. Služiti toplo, uz prilog po želji. Za pire: Krompir oljuštiti i iseći na kockice približno iste veličine. Vodu usuti u dublju šerpu pa sačekati da provi. Zatim, vodu posoliti, dodati krompir i kuvati 10-ak minuta. Tada dodati oljuštenu i na manje kockice isečenu bundevu, te kuvati još 10-15 minuta. Kuvano povrće kratko procediti i odmah vratiti na ringlu (u loncu u kome se kuvalo), kako bi se malo prosušilo. Ne previše, jer krompir, a naročito bundeva (upija više vode), moraju sačuvati malo tečnosti, koja će pasirano povrće učiniti kremastim a ne tvrdim. Krompir i bundevu ispasirati, dodati puter i muskatni orah, probati da li je slano (dodati soli prema ukusu), dodati sitno iseckani mladi luk i sve dobro promešati. Posluženi pire ukrasiti sa malo iseckanog mladog luka. Služiti vruće/toplo. 

Previous post PIRINAČ SA LIMUNOM I BROKOLI SALATA
Next post ŠUŠKAVA POGAČA

10 thoughts on “JUNEĆI GULAŠ SA ARONIJOM

  1. Draga Nale mene je ovaj gulaš osvojio na prvi pogleda, a zatim i na prvo čitanje ! Ovaj recept je odličan, dodatak aronije u gulaš izvrsna ideja, i meni tako neke ideje obično dođu kada se malo opustim i imam više vremena. Gulaš je i nama omiljeno jelo, posebno u zimsko vrijeme, ovaj ću sigurno isprobati, a sviđa mi se i kombinacija krumpira i bundeve za prilog, sve skupa odlično !

    1. Drago mi je da ti je "legao" receptić. Ja sam posebno zadovoljna i stvarno, preporučujem ovo svima koji vole gulaš i jela sličnog tipa. Da, gulaš i kuvano vino u zimske dane su moje omiljene "zanimacije":) Nisam se pokajala zbog pirea, apsolutno je fantastičan:) Hvala ti puno, mila moja.

  2. Prvi put sam pravila paprikaš / gulaš sa voćem, pre nekoliko dana, kod mene su bile jabuke i izuzetno nam se dopao…aroniju imam u zamrzivaču, probaću jednom kad bude gulaš došao na red. Prijatno:))))

  3. Volim to sto me kod tebe svaki put, bez razlike na naoko jednostavnim i oubicajenim stvarima, ceka jednako jednostavno, ali divno iznenadjene u tome sto pravis. Nisi omanula ni ovog puta:))

  4. Slično spremam gulaš, bez klasične zaprške s brašnom, a gusti sos koji se dobije od luka i pomalo raspadnutih komada mesa, s pireom je pun pogodak.
    Ranije sam bežala od predloga da u jelo ubacim voće. Zadnjih godina sam vrlo spremna za te eksperimente, a i kad ti kažeš da je dobro nema razloga da ne verujem. Hvala za ideju. Probaću sigurno;)

Comments are closed.