Retka su jela koja mogu da jedem dva-tri dana zaredom. Jedno od malobrojnih jela koje pripada kategoriji „može uvek“ jeste prebranac. Ne mogu se pohvaliti činjenicom da sam „odrasla na pasulju i proji“ ali se u našem domu pasulj uvek rado jeo. Naročito onaj sa suvim mesom i uvek malo gušći. ☺ Što se mene tiče, sva kuvana jela bi mogla biti bez mesa, pa i gulaš (ako bi to uopšte bilo izvodljivo)! To se odnosi i na pripremu pasulja, naročito prebranca kome ne dodajem ništa od mesa ili mesnih prerađevina. Takav ukus najviše volim…
Osnovna stvar koje se držim kad pripremam prebranac jeste da uvek koristim dva puta više crnog luka u odnosu na količinu pasulja. Jela pripremana na masti uvek favorizujem, što je slučaj i ovog puta ali prebranac se može pripremati na ulju, a i ne gubi mnogo od ukusa. Zašto koristim suve šljive u prebrancu? Jednostavno, suve šljive jelu daju karakterističan šmek koji se u dubini oseća i naglašavaju arome ostalih sastojaka. Osim toga, pektin iz šljiva pomaže povezivanju sastojaka, a u znatnoj meri ublažavaju “neprijatne propratne efekte” koji se znaju pojaviti nakon konzumacije pasulja.☺ Tokom kuvanja šljive se potpuno raskuvaju tako da ih samo delikatna nepca mogu osetiti.
Preporučujem vam da čim zamaknu ove vrućine skuvate prebranac i uživate u njegovim čarima.
Potrebne namirnice:
500 g belog pasulja, 1½ kg crnog luka, 6 čenova belog luka, 2 vrhom pune kašike aleve paprike, 2 lista lovora, 5-6 suvih šljiva bez koštice, 4 kašike masti/ulje, sveže mleveni biber i so prema ukusu.
Način pripreme:
Pasulj potopiti u hladnu vodu i ostaviti preko noći. Pasulj sutradan dobro isprati i ocediti. Staviti pasulj u veću šerpu i naliti hladnom vodom toliko da bude prekriven za tri prsta i kuvati. Čim pasulj počne da vri, ocediti ga i naliti vrelom vodom (ovo je posebno značajno jer se proces kuvanja na taj način ne prekida i zrno neće biti tvrdo), pa opet staviti da provri. Zatim, pasulj procediti i bogato naliti vrelom vodom, začiniti s malo soli, dodati lovor, pa nastaviti kuvanje sve dok zrno ne pukne. U toku kuvanja dolivati vruću vodu da pasulj ne bi zagoreo. Rešetkastom kašikom izvaditi pasulj tj. ocediti ga od viška vode. Lovorov list ukloniti. Polovinu kuvanog pasulja grubo ispasirati. Zatim ga sjediniti sa pasuljem u zrnu i masu preručiti u odgovarajuću vatrostalnu posudu (ili tepsiju, đuveč, zemljanu posudu) i ravnomerno je rasporediti u jednom sloju. Crni i beli luk očistiti i fino usitniti. U širem tiganju razgrejati mast. Kada mast počne da miriše dodati crni luk i dinstati ga na umerenoj temperaturi dvadesetak minuta, dok ne postane kašast i potpuno providan. Zatim, dodati beli luk i alevu papriku, pa uz neprestano mešanje propržiti alevu papriku toliko da prostor potpuno zamiriše, a paprika poprimi tamnocrvenu boju. Preko pasulja preliti vrelu zapršku, začiniti prema ukusu (preporučujem da se koristi sveže mleveni biber) i sve promešati (varjačom dodirnuti dno kako bi se masnoća svuda proširila). Zatim, dodati vodu u kojoj se pasulj kuvao (oko 1,5 cm iznad površine), blago promešati i u pasulj položiti suve šljive. Pasulj zapeći u ugrejanoj rerni na 200ºC tj. peći ga dok sva tečnost ne uvri i površina ne poprimi braonkastu boju.