• +381 65 538 5931
  • coolinarija@gmail.com
  • Beograd, Srbija
Party zalogaji
CROISSANTS

CROISSANTS

Miris sveže pečenog testa tj. peciva u meni uvek probudi spokoj i setu. Valjda, tako sećanja na neke bezbrižne dečje dane isplivaju i pokažu da su još uvek u mom srcu. Odrastala sam uz tipična srpska, domaćinska, peciva ali to ne znači da ne volim i nešto “uvozno”, kao što su kroasani…

Ljubav prema ovom pecivu rodila se u školskim danima, zahvaljujući pekari “Trpković”, koja je imala najbolje i najlepše kroasane tog vremena. No, pekara je pekara, a domaća radinost je domaća radinost:) Evo recepta za kroasane koji je pridobio sve moje simpatije i zato ga delim sa vama, dragi moji. Jedino što vam je zaista potrebno za pripremu ovih kroasana jeste vreme – puno vremena, ali ako se dobro organizujete, kao što sam u daljem tekstu predložila, nećete se namučiti ni malo. Želim da vam jutra mirišu na pečene kroasane…

20 g svežeg kvasca
400 ml mlakog mleka
2 kašičice šećera
600 g mekog brašna ili
400 g mekog brašna
200 g oštrog brašna
±50 g mekog brašna za rad
2 supene kašike ulja
120-150 g putera
1 kašičica soli
1 jaje
malo vode

Priprema:
Prosejati brašno, dodati so i promešati. U mlako mleko dodati šećer i kvasac, sve fino promešati i ostaviti poklopljeno dok kvasac dobro zapeni. U ovom postupku bitno je da je uočljivo da se kvasac tj. pena odvojila od mleka. Takav kvasac dodati u pripremljeno brašno i zamesiti fino, glatko testo. Pouljiti sa svih strana i ostaviti da se duplira… i slobodno zaboravite na testo. Što voli da odmara, bože mili, to je čudo jedno:)! A, ovo je tek početak… Puter podeliti na 4 jednaka dela. U toku pripreme puter/margarin mora biti hladan, sve vreme. Nadošlo testo preručiti na blago pobrašnjavljenu radnu površinu, rastanjiti dlanovima što više, pa oklagijom trakasto razvući (u visinu tj. dužinu, što manje u širinu) na debljinu do 1 cm. Na testo narendati ¼ putera. Ovako pripremljeno testo preklopati na tri dela tj. prvi deo preklopiti do sredine, a zatim, trećim delom preklopiti sve.
Onaj deo testa gde je treći sloj nalegao na prva dva (otvorenu ivicu) okrenuti ka sebi i rastanjiti testo (kao na početku), pa, ponoviti ceo postupak još jednom, te, odložiti na blago pobrašnjavljenu tacnu, prekriti folijom i staviti u frižider do 40 minuta. Baš voli da odmara, rekoh vam.
Izvaditi testo, položiti ga na blago pobrašnjavljen radni deo, okrenuti ga otvorenom ivicom (onaj deo testa gde je treći sloj nalegao na prva dva sloja) ka sebi i ponoviti postupak tanjenja testa, nanošenja putera i presavijanja. Odložiti isto kao i prvi put. Sačekati do 40 minuta, pa izvaditi testo i poslednji put ponoviti sve. Vratiti u frižider i sačekati do 40 minuta.
Umutiti žumance sa malo vode.
Kada se pošteno odmorilo i oduzelo vam pola dana:) za pripremu… rastanjiti trakasto na debljinu od oko 0,5 cm i preseći na više delova popreko (ako želite veće kroasane – neka svaki deo ima najmanje 7-8 cm visine) a zatim, svaku poprečnu traku iseći na trouglove, zaseći svaki trougao na sredini, premazati ivice trougla umućenim žumancetom s’ malo vode i slepiti središnji deo testa sa ivicom, pa motati kao kiflice, a krajeve blago poviti ka unutra (polumesečasto). Ređati u pleh sa pek-papirom.
Sve kroasane premazati umućenim jajetom s’ malo vode i ostaviti da (još jednom) odmore 20-ak minuta.
Staviti u hladnu rernu da se peku na 200º C, dok ne dobiju tamniju zlatno-žutu boju, oko 20 minuta.

Napomena: 
Testo ne zahteva da stoji u frižideru po 40 minuta, ali što duže stoji to je bolje. Isto važi i za narastenje testa.  Bitno je da svaki put testo držite u frižideru vremenski podjednako, između etapa rada. Lično, testo ostavim da narasta 2-3 sata, plus po 40-ak minuta u frižideru…
Da biste uživali u pripremljenim kroasanima bez puno muke, savetujem da testo zamesite u popodnevnim satima i do uveče odradite prva
dva premazivanja. Zatim, stavite u frižider preko noći, a ujutru pre doručka završite rad sa kroasanima, uz pridržavanje prethodnog saveta o hlađenju testa.
Testo jako dobro podnosi nisku temperaturu, zato je i bitno da je sve vreme u frižideru i da se koristi hladan puter/margarin.
Od ove količine dobije se 2 velika pleha (od šporeta) kroasana srednje veličine (kao dve kiflice).
Testo se nakon vađenja iz frižidera uvek okreće ka sebi onom ivicom gde je vidljiv sastav (“otvorena ivica” – onaj deo testa gde je treći sloj nalegao na prva dva sloja).
Kroasani se mogu filovati po želji. Testo je fantastično uz punjenje sa sirom, ali i pekmezom ili marmeladom, bez oduzimanja navedene količine soli ili dodavanja šećera.
Ukoliko volite više masnoće u testu, tj. što neutralniji ukus kroasana koristite navedenih 150 g putera/margarina. Mada, sa 120 g su zaista odlični i nema previše masnoće u zagrižaju. Jedina razlika je u masnoći testa, ukus je isti:)
Kada se kroasani ohlade, možete ih podgrejati i nanovo uživati u čarobnom ukusu i mirisu ovog peciva.
Hladni kroasani su naravno tvrđi od toplih, ali ne tako tvrdi da se ne bi mogli jesti… za hladne kroasane potreban je snažniji zagrižaj jer testo nije rastresito zbog hladnog putera u njemu.
Odlično podnose zamrzavanje – ispeći ih, ohladiti, pa zamrznuti.
Tags :

17 thoughts on “CROISSANTS

Comments are closed.