• +381 65 538 5931
  • coolinarija@gmail.com
  • Beograd, Srbija
Sa mesom
GARAVA PILETINA

GARAVA PILETINA

Šaljiv naslov, zar ne? Ali prilično upečatljiva osobina ovog jela jeste njegova boja. Pa, u skladu sa tim jelo dobilo je ime – garava piletina. Mogla sam ga nazvati i piletina sa soja sosom, balzamikom i medom… Al’ to mu dođe kao da nabrajam sastojke u receptu. Ne volim dugačke nazive bez preke potrebe. Naročito ne volim nazive jela u tom maniru. Ja da pregladnim dok mu samo ime izgovorim ili čujem?! 🙂 Ma, nije nego.

U mojoj kuhinji piletina je vrsta mesa koja je najzastupljenija i kao takva mora da trpi sve što joj priredim. Tako sam pre nekog vremena iskombinovala sastojke koji nam apsolutno odgovaraju i od tada se ne sme zaboraviti na ovu verziju piletine. Naime, ovde nema sosa, ključ je u marinadi i kombinaciji sastojaka. Ukus piletine je skoro u potpunosti modifikovan tj. onaj ko ne zna da jede piletinu možda bi rekao da je u pitanju teletina. Meso nije tvrdo, naprotiv, topi se kao bombona. U ustima se događa vatromet čulnih oseta, a sve zajedno ostavlja divan utisak. Pa, samo mogu da vam poželim prijatno ukoliko se odlučite da pripremite ovo jelo.

 

Potrebne namirnice: 300 g pilećeg belog mesa, 1 kafena kašika susamove soli (gomasio seasoning), 1 kafena kašika mlevenog zelenog bibera, ½ kafene kašike opasno ljute aleve paprike, 5-6 cm dug komad sirovog đumbira isečen na štapiće, 30 ml šoju (Shoyu) soja sosa, 50-70 ml balzamiko sirćeta (aceto balsamico), 1 vrhom puna kafena kašika meda, 3 kašike susamovog ulja, peršun.

Način pripreme: U manjoj posudi dobro promešati belo meso, isečeno na kockice približno iste veličine, so, biber, alevu, đumbir, soja sos i balzamiko (ako volite baš jaku aromu dodajte 70 ml), poklopiti i ostaviti u frižider da se mariniria 3-4 sata. Nakon toga, meso izvadite iz frižidera sat vremena pre pripreme tj. prženja, a neposredno pre prženja blago ga ocediti od tečnosti i ukloniti komadiće đumbira iz preostale tečnosti u posudi.  U skoro pregrejan tiganj sa višim ivicama (vok nemam, pa se snalazim) usuti ulje (može i ulje od koštica masline, koje inače koristim za prženje, ako nemate susamovo ali je aroma drugačija) i odmah dodati komade mesa da se proprže sa svih strana, uz ritmičko mešanje. Temperatura je tokom cele pripreme na maksimumu, sve drugo je stvar brzine i poznavanja pripreme – dovoljno je da jednom pripremite ovo i da idući put sve radite zatvorenih očiju. Kada je meso prijatno porumenelo (dobilo onu ružičastubojicu, ni belo ni rumeno), u tiganj dodati marinadu i kuvati dok tečnost ne počne da reducira tj. da se prijatno karamelizuje, zgušnjava. U tom trenutku dodati med i sve fino promešati par puta, kako bi svaki komad piletine bio zahvaćen medom. Tokom ovog koraka tečnost će se još više zgustiti, tako da je jako bitno da se ne pretera sa obradom. Nakon dodavanja meda, tiganj se odmah može povući sa vatre i ostaviti sa strane. Kako je dobro ugrejan, proces kuvanja će se i dalje odvijati a da ne morate da budete pod pritiskom kad skloniti tiganj sa vatre. Piletinu posuti sa svežim, krupno sečenim, listovima peršuna i služiti uz prilog po izboru. Ja često uz ovo jelo ne jedem ništa do parče dvopeka, što nije razlog da vi ne spremite npr. pirinač pastu, krompir pire ili sočivo. 

Napomena: Ukoliko vam se učini da je potrebno dodatno soliti molim vas nemojte :), jer soja sos ima dovoljno slanog ukusa da začini jelo.

14 thoughts on “GARAVA PILETINA

Comments are closed.