Ne morate putovati Italijom samo duž puteva i obala. Mnogo toga možete doživeti i naučiti o ovoj zemlji i navikama njenih stanovnika zavirujući im u tanjir. Otkrijte manje poznata a zanimljiva pravila italijanske kuhinje, kako bi osetili i razumeli značaj i širinu čuvenog italijanskog gastronomskog užitka. Prvo i najbitnije važi kao i do sada – uživajte u hrani i ne prekoravajte sebe zbog toga.
Savršenstvo se ogleda u jednostavnosti
Ovog pravila drže se najveći majstori, a ono najbolje objašnjava italijansku kuhinju i odnosi se kako na ukus, tako i na vizuelnu prezentaciju. Imajte na umu da se svako jelo i svaki prilog serviraju na posebnom tanjiru. Za to postoji dobar razlog – Italijani žele da jasno vide i probaju sve što jedu, pa se zbog toga svako jelo i svaki prilog servira posebno.
Bez mešanja, motanja i prelivanja
- Italijani preziru da se svi sastojci pomešaju, umotaju i preliju. Neka sastojci govore sami za sebe.
- Jedite ono što je u sezoni. Ne kupujte svež paradajz zimi i ne tražite artičoke usred leta.
- Riba i morski plodovi neka budu bez preliva i dodatnih začina, a jeres je morske plodove poslužiti uz parmezan, koji ima poseban tretman u italijanskoj kuhinji.
- Parmigiano nikada ne dolazi kao suvkasti beli prah i nikada ne sme stajati na stolu, uz ulje i balzamiko. Ako naiđete na takav nemojte ga koristiti, ne dirajte ga. Ma, ne gledajte u njega.
- Za razliku od većine evropskih kuhinja, u italijanskoj ne očekujte jaja za doručak. Nakon sna, telu je potrebno postepeno buđenje, a jaja nisu namirnica koja to dozvoljava. Potrebno je da metabolizam postepeno dobije zamah, tako da Italijani poslužuju jaja za ručak ili čak večeru.
Jela koja ne postoje
- Bez piletine na pici ili kao nadev u tortelinima – apsolutno poštovano pravilo u Toskani, gde se živinsko meso pripremljeno na ovaj način nikada ne može naći u restoranima. Firentinska piletina ili Tuscan Chicken Pasta su jela koja ne postoje, bar ne u Toskani.
- Ako neko pokuša da vam jastoga Fra Diavolo poturi kao italijansko jelo, zaobiđite ga i upitajte šta bi bio razlog takvom posluživanju inače ukusnog jastoga koji ne traži chefovsko doterivanje.
- Testenina, pirinač ili supa otvaraju obrok, nastavlja ga glavno jelo, prilog nije obavezan, a završava ga desert. Ne pokušavajte da menjate redosled i nikada posebna jela ne stavljajte na isti tanjir. Samo ćete se osramotiti.
- Špagete se ne lome pre dodavanja u ključalu vodu! Kada krajevi omekšaju, lagano odgurnite špagete dublje u lonac.
- Kad smo kod špageta, nemojte ih servirati sa ćuftama. To su odvojena jela i kao takva ih treba poslužiti.
- Takođe, poštujte pravilo da uz određenu vrstu sosa ide predviđena testenina, bez odstupanja.
Poljubite hleb, pre no što ga bacite
- Da li ste znali da Italijani nikada ne koriste nož kada jedu testeninu? Lazanje su jedini izuzetak.
- Nikada ne bacajte hleb. Ali, ako zaista morate, prvo ga poljubite. Očigledno, ovo je više sujeverje nego pravilo. Međutim, zašto bi prizivali malocchio za sto.
- Zaboravite na umakanje hleba u smesu od ulja, sirćeta i parmezana! Italijani dan danas traže imena onih koji su počeli sa ovim svetogrđem, ne bi li ih naučili pameti.
Pijanstvo nije deo italijanskog šarma
Pijanstvo je širom Italije društveno neprihvatljivo ponašanje, tako da alkohol nikada nemojte piti na prazan stomak i ne preterujte sa uživanjem u piću.
Kada smo kod pića, Italijani oklevaju da koriste kockice leda u pićima. Iz dva razloga: promeniće tj. razvodniti odgovarajući ukus napitka i rashladititi, možda i previše, vaš stomak, što ometa varenje.
Da zaključimo, odabir i pripremanje hrane se manje odnosi na znanje kako se stvari rade, a više na razumevanje zašto ih treba raditi. Italijani su odavno stekli prava znanja od kojih ni tokom savremenog života i užurbanog tempa ne odstupaju.
Za: Italia La Cucina & Vino Foto: macrovector on freepik