Posmatram sebe i zaključujem da sam veći tradicionalista nego što sam mislila. Tako sam tradicionalista i u kulinarstvu. Znam zašto, te razloge sam par puta već spominjala u nekim prethodnim postovima.
Nikada se ne bih oslanjala na modernu kulinarsku školu, bez obzira koliko je napredna i prestižna. Volim povremene izlete ali samo toliko i ništa više. Tradicionalna jela su mnogo više od asocijacije na stara vremena, skroman izbor namirnica, prevagu masti u proporcionalnosti sastojaka, brojnost ukućana i zapreminu obroka,… To je nemušta komunikacija savremenog i pređašnjeg, praunuka i pradedova, sećanja i želja, inspirativnog i inovativnog.
Pa, u skladu sa navedenim evo divne pogače, koja nosi naziv Usukana maslenica, a koju sam pripremala više puta i sada (kada imam i fotkice) je, sa zadovoljstvom, predstavljam.
1 kg mekog belog brašna, 40 g svežeg kvasca, 2 jaja, 1 supena kašika šećera, 1 supena kašika soli, 7 supenih kašika ulja, 1 supena kašika sirća, 450 ml mlake vode. Za filovanje: ½ kg sira i ½ kg svežeg spanaća. Za natapanje jufki: 125 g putera ili masti, 100 ml ulja. Za premazivanje: 1 jaje i ostatak masnoće. Za posipanje: seme lana i susama, po želji.
Priprema:
Kvasac potopiti u vodu i dodati šećer, pa razmutiti i ostaviti da nadođe. U dublju posudu usuti brašno, dodati so, prethodno umućena jaja, ulje, sirće i pripremljeni kvasac, pa zamesiti testo da bude mekano za rad i elastično.
Tako pripremljeno testo razvaljati u oblik valjka i podeliti na šest jednakih delova. Svaki deo oblikovati u jufku i ostaviti na brašnom posutoj radnoj površini, pokriveno pamučnom krpom, da odstoji 15-ak minuta.
Za to vreme oprati spanać i iseći ga. U dubljoj činiji izgnječiti sir. U tiganju rastopiti puter/mast i ulje.
Kada su jufkice porasle uzeti i potopiti prvu jufku u rastopljenu mešavinu putera/masti i ulja. Ostaviti oko 30 sekundi, pa prevrnuti jufku i držati je u masnoći još 30 sekundi. Ovaj postupak ponavljati sa svim jufikicama neposredno pred rad. Namašćenu jufku staviti na čistu radnu površinu i razvući je u kružni oblik, prečnika oko 30 cm, služeći se dlanovima i prstima, prosto, klizajući po jufkici i u isto vreme razvlačeći je prema krajevima. Odložiti pripremljenu koru na stranu, pa to isto učiniti sa sledećom korom.
Na onu prvu pripremljenu koru naneti trećinu sira i trećinu spanaća, pa prekriti sa drugom pripremljenom korom, spojiti ih po ivicama i razvući koru još malo, blago pritiskajući dlanovima ili prstima.
Zatim, urolati pripremljene kore, bez preklapanja krajeva. Znači, samo urolati. Postupak ponoviti sa preostalim jufkama. Od šest jukfi dobija se tri rolata.
Pripremljene rolate uvrtati od sredine ka krajevima. Svaki kraj zavrtati u suprotnom smeru. Prilikom uvijanja rolati će se izdužiti, tako da neće biti debeli već srednje debljine i vidljivo duži od početnog uvijenog rolata.
Tepsiju prečnika 38 cm premazati otopljenim puterom i uljem. Prvi (usukani) rolat umotati u oblik puž, vodeći računa da testo ne bude mnogo zbijeno i preneti u sredinu tepsije. Preostala dva (usukana) rolata obmotati okolo, podvijajući krajeve testa pod pogaču. Ovako pripremljenu pogaču premazati ostatkom mešavine putera/masti i ulja i ostaviti da odstoji oko 20 minuta.
Rernu ugrejati na 200° C. Kada je pogača nadošla, bogato je premazati umućenim jajetom i posuti semenom lana i susama. Peći u ugrejanoj rerni na 200° C 20 minuta, a zatim temepraturu smanjiti na 180° C i peći još 15-20 minuta.
• Pre nego počnete da radite ovu pogaču, rasklonite sve suvišne stvari sa pulta jer će vam trebati mesta za rad.
• Puter/mast i ulje ne treba zagrevati već samo rastopiti da bude tek mlako. Nikako vruće.
• Prelivanje ostatka masnoće preko pogače možda će vam količinski izgledati previše ali nemojte to izbeći nikako jer testo upije sve, do poslednje kapi masti.
• Moja preporuka je da koristite kombinaciju putera i ulja, mast je, naravno, dobra ali je ukus skroz drugačiji kada se testo potapa u puter/ulje – tada je pun pogodak.
• Na fotografijama je polovna pogače jer nisam mogla naći prigodnu (veličinom odgovarajuću) podlogu kako bih je celu fotografisala. Aaaa, šala! Pojelo se, ovo što je preostalo stiglo je da se uslika.
Joj, kako je divna! Još sad kad pogledam kroz prozor i vidim ovo tmurno vreme i kišu, i nema grejanja, odmah mi dođe da zasučem rukave i krenem u akciju pravljenja iste. Al' nemam sve potrebno, pa će morati da sačeka malo. 🙂
Slažem se u vezi tradicionalnog, iste smo. 🙂
Hvala ti, Gago:) I mene je vreme podsetilo na ovu pogacu. Čuči neko vreme spremna. I, eto je danas. Jos samo da mi je da je malo capnem danas 🙁 Prikupi šta ti je potrebno, pa te čekam sa utiscima. Tu sam ako nešto nisam dobro objasnila. Posebno mi je drago da smo tradicionalne ženske:) Pozdrav
Izgleda predivno. A ja treći dan na dijeti i mogu samo da gutam pljuvačku. Ali, recept prebacujem u folder recepata koji zaslužuju posebnu pažnju.
Draga moja Negoslava, kada dijeta prodje, sigurna sam da ćeš se sa svojim ukućanima uživati u ovoj pogači.
Hvala ti na pohvalama:)
Naravno da sam prvo pročitala "ušuškana maslenica" :-P.
I ja se slažem sa tvojim stavom u uvodu, ako je to stav, možda je podjednako ili više osećaj. Ova maslenica je baš mnogo lepa i bila bi prava šteta da bar ne probam da je napravim. Ovakvi recepti vrede zlata.
Ma, nisi mnogo pogrešila, ona i jes' ušuškana, sa svih strana neki "obruči" 🙂
Lepo si me navela da razmislim da li je stav ili osecaj. I? To je jak osecaj koji je svojom velicinom prerastao u stav.
Probaj je, pogača je boli glava, sto bi rekli. I, na prvi pogled deluje zahtevno u pripremi, ali nije jer imaš samo tri-četiri koraka koja se ponavljaju. Zaista, zlata vredi:)
Ja se još jednom zahvaljujem Noni na bogatom receptu:)
😀
I ja sam pročitala Ušuškana maslenica i ne bih ni pomislila da može biti drugačije da nisam videla Tajanin komentar, pa skrolovala ponovo na vrh, da vidim naslov :)))
😉 Ma, nije neka velika greška, može i ušuškana:))) Sva je obmotana, pa k'o da je ušuškana:)))
Naleee, sta nam radis… divna je, vidim da cu morati ponovo u kuhinju da se grejem kraj rerne, dok se pitica ne ispece.;)))
Laaaanči, pa zar imaš sad (po ovim hladnim i kišovitim danima) lepše mesto u kući od kunjine i uključene rerne iz koje miriše sveže pečeno pecivo? Nemoj da mi kažeš da ti je lepše uz čaj i knjigu, slučajno. Taj ti odgovor neću prihvatiti:)))) Draga moja, čim budeš raspoložena ti se baci na pravljenje maslenice i javi mi utiske, obavezno:))) Pozdrav 🙂
Ovo je šteta da ne probam da napravim,mada, iskreno, do sad sam izbegavala kore koje se ručno razvijaju jer nisam baš vična,treba pogoditi pravu mekoću da bi se lepo razvile a da budu tanke…Možda se i usudim.Jedno je sigurno,ovim postom i slikama si me skoro nagovorila.Što kažu,neće riba u vodu ;))) Pozdrav i hvala!
Sandra, nemoj izbegavati ovu pogacu zbog kora koje se razvlace. Nije ovo tipicno razvlacenje, ovo je slicnije korama za burek, sto se tehnike tice, masnoca sve odradi, ti samo milujes koru a ona se tanji. Što se mekoće testa tiče, treba da je pod rukom teško (na gramazu), homogeno (dobro ga umesis) i elasticno a samim tim ce biti i mekano. Ja sam debljinu kora za ovu maslenicu prikazala u kolazu, mozes videti da se ispod razvucene jufke vidi boja radne povrsine…
Hvala ti na lepim recima. A, svi mi (pogacari) smo laki na ovakve stvari:) Pozdrav i nema na cemu. Javi utiske ako probas:)
Nale morala sam da pinujem jer su kod nas pustili malo grejanje 🙂 Šalim se!
Uz neku krem čorbicu, ova pitica i pivce = ručal za 5+! Samo ću da pravim sa mašću, mnogo volim taj ukus. Sa puterom pravim lisnato sa nekin slatkim punjenjem. Javiću utiske!
🙂
Hvala Vesna:) Važi, svakako da nećete pogrešiti i sa mašću je jako dobra:) Čekam, nestrpljivo:)))
Jajoj, kako ovo dobro izgleda, slike bas mame 🙂
Hvala 🙂
Prekrasna je, sigurna sam da je i jako ukusna. Jedini problem je što bi mi na ovakvu divotu navalili dok je još topla.
Hvala ti, a, taj problem se pojavljuje i kod mene:)))
Zbog ovoga se vredi pomučiti malo! Obožavam pite, a ova tvoja je genijalna!
Hvala, Suzo:)))
Izgleda tako dobro da bih u ekran zagrizla 😉
Hihihiihiiiii, mami na prvi pogled:) Hvala ti:)
Ja bih ovo sa uživanjem jela i očigledno da ću morati da zasučem rukave.
Javite utiske, nadam se da ćete biti zadovoljni. Pozdrav, Zoko!
Pravo je uživanje gledati je ovako rumenu i hrskavu 🙂 Nažalost, samo je gledam jer od ovoga baš ništa ne smem a moji nisu neki veliki ljubitelji pita 🙁
🙁 Bas mi je krivo sto ne mozes da ruckas ovo… Hvala ti na lepim recima i nadam se da ces ovu pitu ipak malo gricnuti:))))
Odlična je, samo što ja na žalost koristim uvijek kupovno tijesto.
Hvala, Ingrid. Sa kupovnim testom nikada nisam pravila, ako probas javi utiske:)
Brate mili, iliti sestro slatka, ovo izgleda tako bogovski da reči nemam. Praviću obavezno, kad-ikad, ali praviću!
Inače sam jednom probala da napravim nešto od tog dizano-vučenog testa i bilo je ekstra. Ali klot, prazno, kao neka pogača tako urolana u puža. A sve je počelo od kolača na kukuruzovini, koji sam probala jednom prilikom u Banatu, to je mrak mračni kako je dobro bilo – testo je istog ovog tipa, kvasno pa vučeno, namašćeno, šećerom posipano, rolano, a onda namotavano na "modle" od suvih stabljika kukuruza, i pečeno.
Oooovaj, hoću reći, delim mišljenje u vezi, uslovno rečeno, starinskih recepata. Naprosto mislim da tamo ima manje glupiranja 🙂
Sestro slatka, hvala! Pravi, obavezno i ako negde nisam bila jasna pitaj me da se pojasnim:)))… Utiske mi javi, važi?
Ja jako volim testa, generalno. A, pite svih vrsta obožavam:) Slažem se da i prazna pita od vučenog testa može biti ukusna. Ovaj kolač koji opisuješ zvuči odlično. Nikada se nisam susrela sa tim. To mu dođe kao slatka rolnica na prirodnom kalupu:) Mogu misliti kakvog je ukusa, mmmm….
Drago mi je da su nam se mišljenja poklopila. Hvala ti na poseti i komentaru:) POZDRAV