Paradajz čorba sa zeljem

Čorbe poput ove su mi više nego drag obrok i rado uživam u ukusima koje nam proleće ove godine polako i sramežljivo donosi. Prvi i jedini vesnik proleća za mene je sremuš, a tik uz njega je i livadsko zelje. Dva, meni omiljena, prolećna sastojka često se tokom ovih dana mogu pronaći u mojoj ostavi. Ponekad preteram s ovim namirnicama jer vrtim ih u krug iz dana u dan i koristim u svim mogućim izdanjima tj. za pripremu npr. namaza, pita, čorbi, sarmi, salata…

Paradajz čorba sa zeljem je posna tj. povrtna čorba koju obožavam od prvog dana kada sam je okusila. Interesantno je da mi varijanta sa dodatkom pirinča ne prija ali nemam ništa protiv ako se čorbici dodaju rezanci za supu ili testenina. Smatram da svako ima neki svoj recept za pripremu paradajz čorbe tako da nema tu ničeg što bih vam posebno objašnjavala tj. pojašnjavala. Sve je jednostavno i brzo za pripremu, a ukus čorbe je i više nego bogat i konkretan – kako to ja volim da kažem. ☺

Zato, ovog puta pred vas stavljam jedno mnogo ukusno i može se reći zdravo jelo – paradajz čorba za zeljem.

Potrebne namirnice:
(odštampaj recept)
800 ml paradajz soka
800 ml tople vode
1 glavica crnog luka
1 manji koren celera
2 šargarepe
10-ak strukova sremuša
2 veze zelja (16 listova)
50-ak ml ulja
so, biber prema ukusu
barena testenina po želji

Način pripreme:
U šerpu usuti ulje i sačekati da se blago ugreje, pa dodati sitno seckani crni luk i koren celera, posoliti i dinstati na umerenoj temperaturi dok luk i celer ne omekšaju. Dodati oljuštenu i izrendanu šargarepu, pa kratko propržiti. Sve naliti sokom od paradajza i toplom vodom, promešati i ostaviti da provri. Nakon petnaestak minuta krčkanja, u čorbu dodati dobro oprano i na tračice iseckano zelje (uklonite zadebljanje sa poleđine lista) i seckani sremuš. Promešati i ostaviti čorbu da krčka još desetak minuta. Pred kraj kuvanja, začiniti čorbu prema ukusu i dodati obarenu testeninu. Čorbu poslužiti dok je topla.

Napomena:
Za paradajz čorbu koristim kupovnim sok od paradajza iako pripremam tzv. flaširani paradajz. Najčešće koristim Nectar Tomatello pasirani paradajz jer nema neprijatno kiselkast ukus, već je vrlo prijatan. Ukoliko koristite kiselkast sok od paradajza u čorbicu dodajte i kašičicu šećera.

Pita sa višnjama Previous post Moj favorit – pita sa višnjama
Garum smrljivi zacin anticke rimske kuhinje Next post Garum: Dragoceni začin antičkog doba