SUVA PITA SA ORASIMA I SUVIM ŠLjIVAMA

Suva pita sa orasima i suvim sljivama

Posebne simpatije gajim prema tzv. starim receptima i svedenim jelima. Kako godine odmiču sve manje me zanimaju novotarije i druge, da izvinite na izrazu, pizdarije tog tipa. “Besnilo” koje je zavladalo usled obilja tj. dostupnosti namirnica učiniće nas “bolesnima” i poremetiti lestvicu vrednosti kad-tad. Da se razumemo, nisam fanatični tradicionalista ali nisam ni neko ko će prihvatiti nešto novo samo zato što je to učinilo dva miliona ljudi pre mene. Masovnost definitivno nikad nije bila moja mera vrednovanja! Uvek me je privlačilo svedeno, jednostavno ali do savršenstva oblikovano – jelo, umetnost, reč, rad, socijalni odnos, ljubav… Teško je postići jednostavnost jer ma koliko se osnovno činilo nemaštovitim i prostim velika je veština savladati sebe u dodavanju dostupnog i poznatog viška – namirnica, reči, odeće, materijalnih vrednosti…

Danas je na red došla upravo jedna vrlo svedena poslastica koja će vam nepca povesti u neslućena rajska blaga – suva pita sa orasima i suvim šljivama. Svedeno, lako za pripremu, sa par (kvalitetnih) sastojaka i užitak je pred vama.

Kao što je svima koji redovno prate gastro blogere na ovim prostorima poznato, Jelena je na svom blogu odavno objavila recept za suvu pitu ovog tipa (Baka Julkina starinska suva pita sa orasima) i od srca vam preporučujem da isprobate tako pripremljenu pitu jer to je nestvarno dobra stvar. Današnji recept se naslanja na taj način izrade ali je ukus drugačiji, zalogaj je puniji jer su namirnice seckane; naglašena je nota prodimljenih i blago karamelizovanih suvih šljiva…

Ma, priči nikad kraja! Da zaključimo – isprobajte i uživajte, molim vas. 😉

Suva pita sa orasima i suvim sljivama

Potrebne namirnice:
(odštampaj recept)
10 kom. kora za pite
Nadev
250 g dimljenih šljiva (bez koštice)
250 g oraha
200 g šećera
½ kašičice muskatnog oraha
Premaz
80 ml ulja
Valjanje
1 vanilin-šećer
100 g šećera u prahu

Način pripreme:
Dimljene šljive i orahe krupno samleti, pa pomešati sa šećerom i dobijenu smesu ostaviti sa strane. Položiti jednu koru pa je premazati uljem. Zatim, na nju položiti drugu koru, premazati uljem i ravnomerno posuti pripremljenom mešavinom šljiva, oraha, šećera i muskatnog oraha (šest kašika). Donji deo kora (do sebe) prebaciti ka unutra (za oko 2 cm), pa na sredinu tog zavojka položiti dužu iglu, štapić ili već šta je pogodono za rolanje (mora biti tanko). Zatim, urolati kore koristeći prutić, sabiti krajeve ka sredini i s jedne strane gurati kako bi se namotana pita skinula s prutića. Postupak ponavljati dok se ne utroši materijal i pripremljene pite ređati u blago podmazanu tepsiju ili pleh. Pite premazati ostatkom ulja, makazama zaseći svaki rolat na šest mesta (kako bi se kasnije pita lakše rezala i ostala pravilnog oblika, bez mrvljenja). Peći u ugrejanoj rerni na 170ºC dvadeset minuta. Zatim, pitu izvaditi iz pećnice, makazama dorezati po presecima i svaki dobijeni komadić vruće pite obilno uvaljati u mešavinu vanilin-šećera i šećera u prahu. Pitu odložiti u posudu za hermetičkim zatvaračem ili veću limenu kutiju i ostaviti dva do tri dana da omekša.

suva pita sa orasima

Napomena:

  • Za pripremu ove pite, poželjno je koristiti kore za baklavu (tanke kore), kupljene u koradžijskoj radnji ili na pijaci. To su one tzv. kore na meru koje se uglavnom kupuju u manjim pijačnim kioscima, gde se prodaju i kore za rozen tortu, galate, rezanci za supu itd.
  • Odmah nakon pečenja, pitu je potrebno poprskati sa malo vode i prekriti drugim plehom ili folijom kako bi se potparila i omekšala.
  • Dovoljno je držati je pokrivenu 6-7 minuta. Ne štedite na prah-šećeru. Što bolje i obilnije uvaljate pitu u šećer, to će se bolje očuvati i s vremenom (nakon par dana) postati mekša.Ova pita se može čuvati više od dvadeset dana a da ne promeni ukus. Možda može i duže da stoji ali kod mene to nikako nije mogao biti slučaj. 🙂
Salata sa maslinama Previous post SALATA SA OVČIJIM SIROM I MASLINAMA
Kisela banica Next post KAO NEKAD: KISELA BANICA