PUŽ SA MAKOM I ŠLJIVAMA

Ovaj ukusan, sočan, mirišljav, šljivo-makasti kolač privukao me je na prvi pogled na Aninin stranama. Zatim, ugledala sam ga kod Tamare i shvatila da ga moram probati, te, označen je za isprobavanje. Ali, nisam mislila da ću ga tako brzo pripremati jer ovih dana sam u gužvi i sve što radim bude mi previše. Međutim, kako to uvek život namesti – dogodi se nešto i BUUUUM! – male stvari čine razliku tj. sitnice nam daju snagu i oplemene život, što je ovaj kolač učinio meni. Verujem da će to učiniti svakom ljubitelju maka.
Čemu ovakav uvod? Ma, i ovo je malo – verujte mi. Miris koji se razlivao (da, skoro je imao snagu vode) po kući tog dana mislim da je mogao i pčele da privuče. Ozbiljno!
Divna kombinacija šljiva i malina (koje sam na svoju ruku dodala) mirisom i ukusom bila je nektar bogova za mene. Tog dana sam se jako lepo osećala – dal’ zbog maka ili mirisa i ukusa ovog kolača, manje je bitno. Ukus koji testo ostavlja u ustima apsolutno odgovara starim (pravim) štrudlama sa makom ili orasima, koje su naše bake pripremale kada su (bitni) gosti navraćali. Maline su svojim sokom i blago-kiselim ukusom doprinele da se nepce ne uspava u slatkoći maka, a šljive su sve to dopunile, pružajući pekmezastu strukturu među redovima testa.
Kolač sa šljivama

Dragi moji, ovo je „morate probati“ kolač sa šljivama. A, ukoliko voćkice ostavite u zamrzivač, pripremaćete ga i zimus – ma, videćete već. Sve ove reči nisu ispisane uzalud – kolač je za čistu desetku.

Nemojte mi zameriti na prezentaciji – otimali smo se oko kolača, i što je moglo da se škljocne – škljocnulo se! Ana, Tamara – hvala vam što ste ovaj kolač „iznele pred nas“. Pozdrav…

Za kolač je potrebno:

  • 400 g brašna
  • 100 g maslaca
  • 150 ml mleka
  • 20 g svežeg kvasca
  • 1 kafena kašičica šećera
  • 60 g šećera
  • prstohvat soli
  • 1 jaje
  • 1 žumance
  • 1 limun (strugana korica)
  • 180 g maka
  • 130 ml mleka
  • 70 g šećera
  • 1 vanil-šećer
  • 500 g šljiva
  • 300 g malina
  • šećer za posipanje
  • marmelada ili slatko za premazivanje
  • prah-šećer za posipanje
Priprema:
  1. Skuvati mleko i preliti mak pomešan sa šećerom.
  2. Dobro izmešati mak, da nema grudvice, pa onda naliti mleko. Promešati i ostaviti da se ohladi.
  3. Prosejati brašno i dodati prstohvat soli.
  4. Maslac otopiti i ostaviti da se prohladi.
  5. Kvasac izmrviti, dodati šećer i preliti sa toplim mlekom. Ostaviti da nadođe.
  6. U nadošli kvasac dodati maslac, jaje, žumance, šećer i limunovu koricu. Sjediniti sastojke i postepeno dodavati brašno, mešajući varjačom, dok se ne zamesi mekano testo, koje se ne lepi za prste. Pokriti krpom i ostaviti da nadolazi oko 30 minuta.
  7. Nadošlo testo razvući u pravougaonik, približno 30×40 cm. Po dužini, iseći na 3 trake. Svaku traku nafilovati makom, ivice premazati vodom, urolati, napraviti 3 “kobasice”.
  8. Okrugli pleh (ja sam koristila pleh prečnika 27 cm, ali veći bi bio bolji) namazati maslacem.
  9. Ređati “kobasice” u vidu puža, nastavljajući jednu na drugu. Spojeve premazati s’ malo vode i štipnuti ih, kako bi se spojili.
  10. Ostavljati mesta između svakog reda, kako bi tu došle šljive i maline.
  11. Šljive oprati, preseći na pola i očistiti od koštica. Ređati šljive i maline između testa. Početi sa šljivama (6-7 polovina), pa nastaviti sa malinama, šljive… maline… šljive. Slobodno lagano pomerajte testo kako bi što bolje uglavili šljive. Samo pazite da ne probušite testo. Voće posuti šećerom.
  12. Ostaviti pokriveno pamučnom krpom, oko 15-ak minuta da naraste.
  13. Peći u prethodno ugrejanoj rerni na 180°C do zlatno-braon boje (oko 40 minuta). Pred kraj premazati marmeladom po izboru i vratiti na kratko u isključenu rernu. Od ovoga kolač bude mekan i sutradan. Ja sam koristila slatko od breskvi.
  14. Ostaviti da se prohladi, pa posuti šećerom u prahu i poslužiti.
Previous post ROLAT OD SPANAĆA
Next post FEFERONE (U FLAŠI)

25 thoughts on “PUŽ SA MAKOM I ŠLJIVAMA

  1. Ne znam šta vise da radim sa voćem koje tata donosi sa njegovog "ranča", pa stalno tragam za novim receptima. Ovaj mi kolač deluje prelepo, a štrudle svih vrsta obožavam. Mama mi je u bolnici, pa bih mogla da se oprobam sa ovom polu-štrudlom, ne bih li joj se pohvalila.

  2. Jel' ostalo jos koje parce ili sam zakasnila:)

    Nale, bas mi je drago sto si ga isprobala i sto ti se dopao. Mogu misliti kakav je to miris bio tokom pecenja…
    Divno je videti kako je kolac prilikom svakog izvodjenja doziveo neku transformaciju, kako je svako od nas dodao nesto po svom ukusu.

    Pozdrav!

  3. Ana, nisi zakasnila, sacuvala sam par komada za uz kaficu…:)
    Lana, ako probas – neces se pokajati, a tvojoj mami zelim sto brzi oporavak – kolacic ce doprineti tome:))))
    Hvala na lepim rečima, devojke:) Pozzzz

  4. Maloprije vidjela recept kod Tamare (What`s for dessert?) i evo ga i kod tebe. Moram ovo da napravim. Izgleda mi veoma dekorativno, a vjerujem i da je odlično na nepce (uh, valjda se tako kaže) :)))))

  5. Vidjela sam da ste lajkali moj post na Faceu i eto me kod vas:)
    Oduševljena vašim blogom i sadržajem o kome pišete. Imate jako lijep blog sa puno korisnih stvari koje ja volim.

    Veliki pozdrav iz Rijeke:)

  6. Hvala svima na lepim rečima, kolač je učinio svoje. Ja sam mogla biti malo više na "visini zadatka" al' šta da se radi, nekad nema vremena za slikanje… Na kraju-krajeva, ovo je zato amaterski blogić:) A, nekad se treba prepustiti čulima, život brzo donese i odnese ovakve trenutke…

    Zondra, posebno Vam se zahvaljujem i ovakvi komplimenti od Vas zaista mi znace puno. Cenim i pratim Vas rad, prava ste inspiracija za mene… Pozdrav iz Beograda:)

Comments are closed.