DOMAĆA JUNEĆA/TELEĆA ČORBA

juneca corba

Juneća čorba je jelo od kog nikad ne okrećem glavu. Ako ćemo razmatrati kriterijume koje juneća čorba mora da zadovolji, onda je ovaj recept taj za koji se može reći da je recept za juneću čorbu. Kako u našem domu čorbice i supice zauzimaju posebno mesto i rado volimo da ih jedemo. Ako ćemo razmatrati kriterijume koje juneća čorba mora da zadovolji, onda je ovaj recept taj za koji se može reći da je recept za juneću čorbu.

juneca corba

Potrebni sastojci:
– Za čorbu –
1 vrhom puna kašika masti
ili
1.5 dl ulja
400 g junećih/telećih grudi
300 g junećeg/telećeg ribića
1 kašika soli
2 kašike suvog začina
1 kafena kašika belog bibera
1 velika glavica crnog luka
4 šargarepe
1 koren celera
(srednje veličine)
4 paškanata
2 krompira
(srednje veličine)
200 g zelene boranije
– Za zapršku –
1 supena kašika masti
ili
80 ml ulja
2 kašike brašna

Način pripreme: 
Meso proprati, osušiti i iseći na manje komade. Povrće, osim boranije, oljuštiti, oprati i iseckati na sitne kockice. U lonac od 3 l staviti mast da se rastopi, pa čim se oseti blagi miris masti dodati meso, posoliti i propržiti sa svih strana (da dobije rumenu koricu). Zatim, dodati sitno sečen luk, smanjiti temperaturu na srednji nivo i kratko prodinstati. Ukoliko je potrebno, ovde doliti i malo vode. Kada luk postane staklast i mekan (nakon 15-ak minuta) dodati ostalo povrće i vruću vodu toliko da sve pliva (oko 2 l). Poklopiti i kuvati na srednjoj temperaturi oko 90-120 minuta, uz povremeno mešanje i dodavanje vruće vode. Čorba ne sme biti previše gusta, već mora imati dovoljno tečnosti kako bi se uz dodavanje zaprške sve fino sjedinilo u kremastu čorbicu – ovo morate proceniti sami. Pred kraj kuvanja napraviti zapršku od dobro ugrejane masti (ne sme da gori, već samo da zamiriše) i brašna, vodeći računa da se brašno ne preprži tj. ne potamni. Pripremljenu zapršku dodati u čorbu uz stalno mešanje, kako se ne bi stvorile grudvice i kako čorba ne bi odjednom zapenila. Na kraju dodati suvi začin i biber, pa proveriti da li je čorbica dovoljno slana (za vaš ukus). Kuvati još 15-ak minuta na tihoj vatri, kako bi se zaprška dobro “uhvatila”.

Napomena:
• Navedene količine su dovoljne za 4-6 osoba. Začine je potrebno prilagoditi ukusima.
•  Meso nakon prženja možete izvaditi, sačekati da se prohladi i iseckati na još sitnije komadiće ili ih rasparati prstima, kako bi se dobile fine mesne niti. Za to vreme, dinstati luk, pa meso dodati kada je luk izdinstan, zajedno sa ostatkom povrća. Dalje kuvati kako je navedeno u receptu.
•  U ovu čorbu (po nepisanom pravilu) ne treba dodavati žumance i kiselu pavlaku. Mada, ukoliko volite kiselkasti ukus čorbice, možete je prilagoditi sebi. U tom slučaju biće dovoljno 1 žumance i 80-100 g kisele pavlake, koje treba dobro umutiti viljuškom/žicom, pa u to usuti oko pola kutlače vruće čorbe, sve dobro sjediniti i onda sipati u lonac, uz stalno mešanje. Lično, mislim da se ovim postupkom ubija slatkoća mesa i gubi taj ukus svojstven junećog/telećoj čorbi.
•  Kako se pavlaka ne preporučuje kod ove čorbe, tako se podrazumeva kod jagnjeće čorbe. Jagnjeća čorba nije potpuna bez umućenog žumanceta sa pavlakom.

Previous post POGAČA SA SODOM BIKARBONOM
langosice Next post LANGOŠICE