Panj-torta

Bozicni panj

Kao detetu, sam pogled na panj-tortu budio je u meni posebno interesovanje za otkrivanje slojeva i pitanja kako je moguće da je majka od onog rolata napravila nešto što baš liči na cepanicu? Gde se nalaze sastavi, od koliko je slojeva napravljen rolat, da li je fil jednake debljine kao biskvit, čime su napravljene šare po čokoladnom kremu, da li je i dekoracija jestiva itd? Sto pitanja zahtevalo je sto odgovora… Dečji svet ne zna za granice. To je sve jedna velika i neprekidna radost otkrivanja tj. učenja. I danas se, ništa manje, radujem svakom novom znanju; naročito kulinarskom.  

Panj-torta je poslastica koja me uvek podseća na zimski period i dane praznika.

U skladu sa tim, u nastavku sledi jedan od podataka koji objašnjava pojavu ove poslastice francuskog porekla na našim prostorima. “Jedna od poslastica koja je zaživela na našim prostorima jeste čokoladna panj-torta (fr. bûche de Noël), koja se u Francuskoj smatra jednim od tradicionalnih božićnih kolača. Svojom rolatnom formom, koja podseća na panj, torta vraća na drevni običaj unošenja hrastovog drveta u dom na zimski solsticij. Uticajem hrišćanstva, običaj će se pomeriti na Badnje veče, što se praktikuje u mnogim krajevima Evrope. Kolač, kakvim ga danas znamo, nastao je u devetnaestom veku i služi se posut prah-šećerom, koji simulira sneg, i ukrašen bobičavim šumskim voćem i grančicom četinara” – Evropski uticaj na kulturu ishrane u Srbiji.

Ova poslastica poznata je još i pod imenom božićni panj, božićno drvo, bûche de Noël, Yule Log, Tronc de Nadal, Tronco de Navidad, Tiò de Nadal…

Recept u nastavku sadrži orahe u biskvitu (za razliku od osnovnog za čiju se pripremu ne koriste orasi ili drugi orašasti plodovi), a bogat čokoladni fil pripreman je od celih jaja, kuvanih na pari, obogaćen je kafom jer to je ono što volim da osetim kada je u pitanju poslastica ovog tipa.  Ukoliko  ne želite orahe u biskvitu, za njegovu pripremu koristite 150 g prosejanog brašna pomešanog sa praškom za pecivo. Kafu, koju koristim kako bih produbila i istakla ukus čokolade, možete potpuno izostaviti.

Bozicni panj

Recept za panj-tortu

Potrebne namirnice:
– Biskvit –
4 jaja (krupna)
200 g šećera
2 vanilin šećera
100 g mlevenih oraha
50 g brašna
5 g praška za pecivo
30 ml ulja
– Fil –
4 jaja
200 g šećera
150 g tamne čokolade
4 g nes-kafe
220 g putera

Način pripreme:
– Biskvit –
Jaja blago umutiti, pa dodavati postepeno šećer uz neprekidno mućenje, dok se ne dobije prozračna smesa bledo žute boje. Dodati vanilin-šećer, orahe i prosejano brašno pomešano sa praškom za pecivo. Sve sjediniti spatulom, lagano mešajući. Na kraju dodati ulje i promešati. Smesu izručiti na pleh (25×37 cm) obložen papirom za pečenje, izravnati i peći u zagrejanoj rerni na 190°C, petnaestak minuta. Pečeni biskvit izvaditi iz rerne i položiti na pamučnu krpu posuti sa 1 kašikom šećera. Ukloniti pek-papir i urolati biskvit koristeći krpu. Ostaviti da se potpuno ohladi.
– Fil –
Umutiti jaja sa šećerom i preručiti u posudu pogodnu za kuvanje na pari. Jaja kuvati 20-ak minuta od momenta kada voda provri. Dodati nes-kafu i čokoladu pa mešati dok se čokolada ne istopi. Skloniti sa vatre i ostaviti da se prohladi. U mlak fil, iz par puta, dodati puter sobne temperature, isečen na kockice i sve dobro sjediniti mikserom. Ostaviti da se ohladi.
– Finalni postupak –
Na hladan biskvit ravnomerno naneti veći deo fila i urolati. Deo fila ostaviti za dekoraciju. Rolat uviti u prianjajuću foliju i zatvoriti sa obe strane (kao bombonu) pa ostaviti par sati u frižideru. Ohlađen rolat iseći po želji na dva dela (manji deo zalepiti sa strane) i premazujući sve ostatkom fila oblikovati tortu po želji.

Buche de Noel
Confit tehnika Previous post Konfitiranje – tehnika pripreme iz kuhinja naših pramajki
La Cucina Italiana Next post La Cucina Italiana