Pored palačinki, grancle i vanilice su kolači koji me uvek pozivaju u dane najranijeg odrastanja, jesenje ili zimsko popodne, sećanja na sve slave i kolače koje su mi domaćice nakon obilnog gošćenja pakovale “za kući”… Današnja priča odnosi se baš na male, prhke, nežne i zaista neizbežne kolače koji su vrlo značajan segment srpske tradicionalne kuhinje. Po pravilu dobar recept mora imati više naziva. To je slučaj sa najpoznatijim sitnim kolačem kojim se slavska trpeza mora okititi – vanilice.
Ovi prhki kolačići poznati su još i kao grancle (vanilice sa orasima), vormice, poljupci, valentinci…
I danas uticajna vanilica svoju regionalnu vladavinu započela je zahvaljujući austrougarskom kulinarskom uticaju u Vojvodini. Prhki, neobično ukusni kolači tzv. stare škole, vekovima su oličenje stila, klase, veštine i ugođaja kojim je poželjno i preporučljivo vladati ako se smatrate damom, veštom domaćicom i domaćinskom kućom. Naziv recepta, koji je barem jednom bio zapisan u sveskama naših pramajki, nastao je spajanjem dve nemačke reči – vanille (vanila) i kränze (venac) tj. venčići od vanile.
…
Osnovnu razliku između vanilica i grancli predstavljaju:
- oblik – kod grancli se središnji deo kružno isečenog testa (gornje polovine filovanog kolača) uklanja. Testo se najčešće iseca kružnim, zvezdastim ili srcastim oblikom. Iskrojeno pečeno testo biva ispunjeno pekmezom i na taj način se postiže prijatna vizuelnost, tipična za staru školu.
- sastojci – u testo za grancle dodaju se orasi što kolačima, pored prijatnog ukusa i arome, daje posebnu hraskavost i svetlo-braon nijansu. Za pripremu vanilica koristi se isključivo mast dok se grancle pripremaju sa puterom. Pojedina svedočenja govore da upotreba jaja u testu nije potrebna i da je taj sastojak naknadno dodat.
…
Saveti za vanilice i grancle
- Pored toga što je za pripremu ovih kolača potrebno svega par sastojaka, od izuzetne je važnosti da sastojci budu što kvalitetniji i sveži.
- Jedan od bitnih koraka u pripremi jeste mirovanje zamešenog testa. Prethodno umotano ili pokriveno testo ostaviti na hladnom mestu da odstoji 15-30 minuta.
- Temperatura na kojoj se kolači peku mora biti između 170-180ºC, kako bi se testo dovoljno prosušilo a ipak zadržalo svetlu nijansu. Ovo se naročito odnosi na pripremu vanilica.
- Kao spajajući sloj između kolača često se koriste pekmez od kajsije ili od šipka. Mada, najčešće se pripremaju vanilice sa pekmezom od kajsija ili šljiva. Ovi kolači se filuju, spajaju i valjaju u šećer dok su topli tj. čim se ispeku.
- Pre prve konzumacije ovih kolača, preporučljivo je držati ih par dana u zatvorenoj posudi (staklenoj ili limenoj posudi, kartonskoj kutiji) kako bi se aroma oslobodila i kolač dosegao tzv. puno zrenje.
…
…
Recept za ove vanilice sa orasima našla sam kod Vikend kuvarice i rado vam ga preporučujem, kao i brojne recepte koji krase njen blog.
Potrebne namirnice:
500 g prosejanog brašna
250 g masti sobne temeprature
150 g mlevenih oraha
125 g šećera
1 vanilin-šećer
50 g šećera u prahu
1 limun (sok i kora)
1 jaje
– još –
pekmez, marmelada ili džem po izboru
50-ak g šećera u prahu
Način pripreme:
Penasto umutiti mast sa šećerom, šećerom u prahu i vanilin-šećerom. Zatim dodati jaje i nastaviti mućenje sve dok smesa ne bude penasta i vazdušasta. U to dodati sok i rendanu koru limuna i orahe, pa sjediniti sve. Zatim, postepeno dodavati brašno i nastaviti mešenje rukom dok masa ne bude glatka, mekana i homogena. Testo uviti u najlon i ostaviti u frižider petnaestak minuta.
Hladno testo podeliti na dva dela. Rastanjiti testo na debljinu oko 5 mm i čačicom ili malom okruglom modlom seći testo, vaditi i prebaciti na pleh obložen papirom za pečenje. Ostatke testa premesiti i ostaviti sa strane pa ga iskoristiti na isti način. Isto učiniti i sa drugom polovinom testa. Vanilice peći u prethodno ugrejanoj rerni na 180°C 12-15 minuta tj. dok donja strana kolača blago ne porumeni, a odozgo ostane svetla (bitno je da vanilice imaju boju približnu boji testa). Pečene kolače, dok su još topli, filovati pekmezom po želji, pa spojiti i obilno uvaljati u šećer u prahu. Čuvati na suvom i hladnom mestu.
Joj kako su dobre.Anđela ih obožava,a i mi.Puno pozdrava i poluubaca od nas troje.❤❤❤
Znate vi šta je dobro. 😉 Ljubi mi Anđelicu i puno vas pozdravljam. Da ste zdravi i srećni. ♥♥♥